2014-05-28

Film: Powstanie Warszawskie, Polska 2014


Gdzie są ludzie z tamtych lat... Te słowa cisną mi się na usta po obejrzeniu pierwszego filmu fabularnego, złożonego w całości z archiwalnych materiałów dokumentalnych, ukazującego prawdziwość powstania warszawskiego.  Żal po osobach będących w stanie poświęcić wszystko dla dobra ogółu, cierpienie którego doświadczyli mieszkańcy stolicy, płonąca Warszawa pozostają w pamięci na długo.

Film pokazuje materiały nagrane przez dwóch reporterów w sierpniu 1944 r. Zobaczyć w nim możemy zarówno walki warszawiaków z niemieckim okupantem, jak również sceny z życia codziennego mieszkańców miasta. Tłem dla ukazywanych materiałów jest historia głównych bohaterów filmu – dwóch braci, utrwalających powstanie na nagraniach. Choć ich dialogi być może miejscami są powierzchowne, nie umniejszają wartości autentycznego obrazu, który opracowali montażyści na potrzeby filmu. Głównym elementem Powstania Warszawskiego jest bowiem właśnie sam obraz oraz odtworzone autentyczne słowa, które wypowiadają nagrywani mieszkańcy. Taśmy zostały odświeżone pod względem koloru, co pozwala współczesnemu widzowi lepiej odnaleźć się w oglądanej rzeczywistości i uatrakcyjnia materiały dokumentalne.

Film ten daje świadectwo waleczności i oddania ówczesnych mieszkańców Warszawy, co nie oznacza, że spycha na dalsze tory dywagacje na temat słuszności owego powstania. Czy nie lepiej było związać Niemców tylko walkami zaczepnymi, w końcu i tak ich koniec był bliski, a swoją uwagę poświęcić Sowietom, czekającym na wykrwawienie się miasta? Pytania tego rodzaju naturalnie rodzą się w głowie, szczególnie u osoby odczuwającej bliski związek z Warszawą, gdy widzi śmierć cywilów oraz płonącą, pogrążoną w gruzach stolicę.

Nie zmienia to jednak w żaden sposób odbioru postawy samych walczących. Film ten umacnia szacunek do powstańców, pokazuje bowiem szczerze bohaterską postawę i poświęcenie z ich strony. Podjęli oni walkę, która być może dla nas współcześnie jest niezrozumiała, bądź z dzisiejszej perspektywy nieodpowiedzialna. Jednak nie należy zapominać, że tamci ludzie żyli w danej rzeczywistości, znajdowali się w ówczesnej sytuacji geopolitycznej, dlatego postrzegali oni swoją sytuację w inny sposób. Dla nich powstanie było jedynym rozwiązaniem słusznym w danej chwili. Z ich perspektywy walka z niemieckim okupantem była uzasadniona i wręcz konieczna. Przykład ich waleczności i patriotycznej postawy to coś, co warto propagować, szczególnie wśród młodzieży. Ofiarom powstania należy się wieczna pamięć, a także modlitwa. O nich również nie wolno nam zapomnieć, bo powstanie warszawskie, jak dobrze ukazuje to film, to nie tylko bohaterstwo, ale także cierpienie i ból niewinnych ludzi.

Oglądając film, patrząc na realne nagrania ukazujące śmierć, często dzieci i cywilów, trudno jest zachować spokój ducha. Świadomość, że patrzy się na prawdziwą śmierć tylu ludzi jest nie do opisania. Nie jest to przecież gra aktorska, ale autentyczne sytuacje, dlatego odczuwane emocje są mocniejsze, a refleksja głębsza.

Dlatego film jest godny polecenia, choćby po to, by przekonać się, że wojna jest niesamowitym okrucieństwem, w którym cierpią niewinni ludzie, często dzieci i ludność cywilna. Powstanie Warszawskie jest także niesamowitym materiałem, ukazującym życie codzienne mieszkańców wśród wojennej zawieruchy, kiedy to musieli oni walczyć o przeżycie w sytuacjach codziennych. Nagrania pokazują, że mimo zagrożenia warszawiacy potrafili się śmiać, rozmawiać ze sobą, być uprzejmymi dla innych czy wychowywać dzieci.

Powstanie Warszawskiejest doskonałą lekcja historii, co prawda dla bardziej świadomego widza, z powodu drastycznych scen. Wreszcie możemy zobaczyć ten wyjątkowy dla Polaków zryw w swej prawdziwości, bez naciągania i trywializowania, pokrętnej fabuły, mającej za wszelką cenę uszczęśliwić współczesnego widza.

Filip Niedzielski


 
 
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych