2021-04-11

Książka: Piotr Kalinowski „Przejście”. 2015


Kolejna książka związana z tematyką „życia po życiu”, jednak tym razem opatrzona naukowym spojrzeniem na sprawę. Autorem „Przejścia” jest lekarz Piotr Kalinowski. Brzmi swojsko, ale z pochodzenia nie był on Polakiem a Rosjaninem o ciekawym życiorysie, a tym samym doświadczeniu medycznym.

Od strony, że tak powiem – technicznej, autor opisuje przypadki pacjentów, którzy wrócili do życia i opowiadają o swoich doświadczeniach bytowania poza ciałem. Posiłkuje się przy tym zebranym na ten temat materiałem naukowym, jaki przeanalizowali inni lekarze. Z kolei inny przekaz tej książki, zazębiający się z naukowym podejściem, dotyczy sfery ducha i religijności. To połączenie, a nie wykluczanie się ducha i materii na pewno jest wartością tej publikacji.

Już na wstępie autor próbuje nas przekonać, że czasy jedynie materialistycznego spojrzenia na śmierć człowieka, odrzucające duchową stronę jego natury, powinny i już pomału odchodzą w zapomnienie. Dlaczego pomału? Bo jesteśmy społeczeństwem materialistycznym, któremu trudno sobie wyobrazić, że poza fizycznością istnieje „coś więcej”. Niby mamy swoje przekonania religijne itd., ale chyba nie wszyscy traktujemy poważnie zwrot „życie wieczne”.

Tymczasem zebrane przez autora relacje i wyniki analiz naukowych, dotyczące osób, które znalazły się po drugiej stronie życia, mówią nam już dobitnie, że owe „coś więcej” istnieje. Od strony empiryczno-naukowej nie wiemy o życiu poza ciałem jeszcze zbyt wiele, ale na pewno żaden materialista nie może bagatelizować tego zagadnienia, gdy już nawet naukowcy zaczynają pisać na ten temat.

Podkreślę więc raz jeszcze. Wszechstronne ujęcie tematu jest dużym atutem tej książki. Mamy tutaj wspomniane doświadczenia lekarzy oraz pacjentów, ale pojawia się też ujęcie w kontekście teologii chrześcijańskiej, co do której autor odwołuje się z osobistych przekonań. Własne uwagi i przemyślenia autora, na przykład odnośnie do zjawiska samej śmierci, również mogą zainteresować Czytelników.

Znajdziemy wiele relacji ludzi, którzy w wyniku swoich osobistych przeżyć, często tragedii, znaleźli się po drugiej stronie życia. Książka ta nie składa się tylko i wyłącznie z opisu takich, powiedzielibyśmy – sensacyjnych przykładów. Relacje tego typu występują w tej książce, owszem, ale jej przekaz uwzględnia ów naukowy i duchowy kontekst, dostarczając przy tym dowodów, że dusza czy też osobowość jest niezależnym bytem od fizycznego ciała.

Czasami przekaz tej książki jest wręcz filozoficzny, bo autor wyraźnie osłabia materialistycznego ducha naszej epoki. Czasami jest to publikacja o charakterze poradnika, gdy omawiany jest temat radzenia sobie ze stratą po śmierci bliskiej osoby czy opieki nad ciężko chorymi ludźmi. Książka o wymiarze religijnym? W pewnym sensie tak, bo wyłania się z niej obraz sprawiedliwości, ale przede wszystkim nadziei i miłości, które są podwalinami w domyśle lepszego świata „po drugiej stronie”.

A jeśli podobne zagadnienia nie znajdują dziś zainteresowania, to niech już będzie i doszukujmy się tylko sensacji. Te chyba znajdziemy w opisach przypadków, gdy pacjenci będący pod narkozą lub znajdujący się w stanie śmierci klinicznej, są w stanie dokładnie określić, co dzieje się wokół nich, a nawet w innych miejscach szpitala, kiedy sami, przynajmniej fizycznie, witają się już ze śmiercią.

Przypominam, ujęte w tej książce relacje „zmarłych” były dokładnie analizowane i sprawdzane przez lekarzy oraz personel szpitala. Ich wizje po ustaniu czynności życiowych są także zbieżne pod względem doznań dotyczących istnienia nieba czy też piekła. To prawda, że ciężko zweryfikować metodami naukowymi coś, co dotyczy osobistych przeżyć w sferze duchowej. Jednak ta sama nauka nie wyklucza już istnienia takich przeżyć z racji ich mnogości i zbieżności w opisach. To już stanowi fakt naukowy.

Reasumując. Mnogość przypadków opisanych przez autora daje wielkie pole do przeanalizowania zagadnienia. Daje również nadzieję, popartą naukowymi tezami, że śmierć ciała nie oznacza kresu. Choć atutem tej książki jest łączenie sfery ducha i nauki, stanowi ona też swoisty ukłon w stronę osób, które niechętnie dopuszczają do myśli argumenty o życiu po życiu, ale są jeszcze na tyle otwarte, żeby się nad czymś pochylić i potraktować poważnie. Może kogoś zraża tylko religijne ujęcie tematu? Jeśli tak, to właśnie ta pozycja powinna spełniać oczekiwania osób poszukujących, ale raczej wzbraniających się przed treściami stricte religijnymi. Swego czasu na łamach Społecznych obiecywano bardziej naukowe podejście do opisywanych zagadnień. No to proszę, oto część obietnicy spełniona.

G. 
 
Czerwiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych