2020-05-03

Książka: „Ja, Ibra”. Kraków 2015


Sylwetka piłkarza Zlatana Ibrahimowicza (tak, będzie w takiej wersji, brzmi ładniej) jest zapewne znana szerokiej publiczności, nie tylko wielkim fanom sportu. Jest to postać bardzo charakterystyczna zarówno pod względem zachowania i wyglądu, jak i dokonań sportowych. Co istotne, jest to piłkarz nadal sportowo aktywny, mimo ciągle wytykanego mu wieku 38 lat.

W swojej autobiografii, uznanej swego czasu za bestseller „literatury sportowej”, Ibra cofa się do początku swojej piłkarskiej drogi, oczywiście pokazując również wpływ wychowania, czy w ogóle rodziny na jego życie i postępowanie. Choć książka nie jest najnowszą pozycją pisarską, warto sięgnąć po nią właśnie teraz, zważając, że kariera piłkarza ostatnio nabrała kolorów.

Wydaje się, że jego droga sportowa w obliczu niedawnych zmian w klubie AC Milan może obrać ciekawy przebieg. W jej kontynuowaniu nie powinno być problemem znalezienie motywacji u piłkarza (z książki wynika, że ma jej pod dostatkiem), ale raczej klubu (w przypadku ewentualnego odejścia z Milanu), który zechciałby go zatrudnić.

Jak większość sportowych autobiografii, również książka Ibrahimowicza pozwala czytelnikowi zajrzeć za kulisy wielkiego świata piłki. Gra na boisku zdaje się być wisienką na torcie, choć od niej jednak zależą losy piłkarzy. Niemniej jednak, negocjacje, układy i znajomości bardzo często są równie emocjonujące, co same rozgrywki boiskowe. Przynajmniej tak to jest ukazane w niniejszej książce.

Historia Zlatana pokazuje, jak istotne jest w karierze piłkarza to, na jakiego agenta trafi. Spryt i charakter menadżera potrafią załatwić sportowcowi wymarzony klub lub przeniesienie z „tonącego statku” w odpowiedniej chwili.

Sam obraz Ibry jako człowieka jest ciężki do jednoznacznego określenia na podstawie autobiografii, jednak na pewno ukazuje znaczące cechy jego charakteru. Jawi się on jako człowiek twardy, bezkompromisowy i znający swoją wartość. Czasem jednak można uznać te cechy za poświadczające jego egocentryzm, grubiaństwo, czy wręcz chamską brutalność, przez co jego osoba może nie budzić sympatii. Sam Ibra próbuje często tłumaczyć swoje zachowanie i motywacje. Teraz media obiegła informacja, że nie był zbytnio lubiany w swoim poprzednim klubie, co miało być powodem jego odejścia.

Czy jednak bez zestawu takiej osobowości byłby dziś tym, kim jest? Czy osiągnąłby w przeszłości takie wyniki sportowe? Czytelnik będzie miał niejeden powód, żeby zastanowić się nad tym, czy zachowanie Ibry oraz jego wypowiedzi mogą wpływać negatywnie na odbiór jego osoby i czy jego cechy charakteru były mu bardziej pomocne w karierze, czy przysparzały mu też często problemów.

Pewne jest to, że po przeczytaniu tej książki nikt nie pozostanie obojętny, co do tej postaci. Biografia ta zasługuje na odświeżenie w obliczu nadal błyskotliwej kariery piłkarza. Więcej, z racji na wciąż aktywny profil zawodowo-sportowy zawodnika oraz fakt, że pozycja ta jest utrzymana na dobrym poziomie pisarskim – można domagać się jej kontynuacji.

N. 
 
Czerwiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych