2014-02-09

Film: Jack Strong, Polska 2014


Jeden z nielicznych polskich filmów ostatnich lat, którego oglądanie nie wzbudziło we mnie odczucia zażenowania, czy to grą aktorską, czy poszczególnymi scenami. Ale co tu dużo mówić, sama postać płk Kuklińskiego i jego życie napisały scenariusz, którego na szczęście Pasikowski nie popsuł.

Reżyser przedstawił Kuklińskiego jako bohatera, w samotności walczącego z wrogą Armią Radziecką, przekazującego Stanom Zjednoczonym dokumenty okupantów, pod których wpływami byliśmy mimo dawno zakończonej wojny.

Sama fabuła była zatem niezwykle wciągająca i trzymająca w napięciu, a gra aktorska również dotrzymywała jej kroku. Jedyne komu można coś zarzucić, to aktorowi Mirosławowi Bace, który wypowiadał swoje kwestie w taki sposób, że były one dla mnie mniej zrozumiałe pod kątem poprawnej wymowy nawet od słów wypowiadanych przez amerykańskiego aktora Patricka Wilsona.

Jack Srong jest więc filmem, który śmiało można polecić znajomym, gdyż daje również sposobność zapoznania się ze współczesną historią. Film oddaje bowiem w dużej mierze prawdziwe wydarzenia, nie zakłamując ich i skupiając się na wątku głównym, pomijając nieistotne, choć tak lubiane przez polskich twórców filmowych – wątpi poboczne, niepotrzebnie zazwyczaj rozwijane. W tej fabule spotykamy się więc istotnie z wątkiem szpiegowskim, gdzie sprawy rodzinne pułkownika będą ukazane o tyle, o ile mają wnosić coś do samej akcji i ukazywać dylematy głównego aktora.

Film traktuje zatem o człowieku niezwykle odważnym, a jak to zwykle bywa w naszym „wolnym” od 25 lat kraju, nadal opluwanym i oczernianym, mimo jawnych swych zasług dla narodu w walce z czerwonym okupantem.

Szkoda tylko, że wycieczki szkolne zapewne tego filmu nie obejmą. Jednak miejmy nadzieję, że publika i tak dopisze, pokazując iż takie filmy warto kręcić.  

Filip Niedzielski


 
 
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych