2019-06-11

Książka: Przemysław Semczuk „Czarna wołga. Kryminalna historia PRL”. Warszawa 2018


W dobie wszechogarniającego Internetu w mgnieniu oka dowiadujemy się o najdrobniejszych przestępstwach na całym świecie. Tematy tragiczne czy kryminalne nie wiedzieć czemu „klikają się”najczęściej, są chwytliwe i wywołują wiele emocji. Wciąż niewiele jednak wiemy o kryminalnej historii czasów, kiedy dostęp do informacji nie był tak łatwy.

Co się tyczy naszego podwórka, powojenne czasy charakteryzowały się dużymi niepokojami w kraju, związanymi z utrwalaniem się nowej władzy, zwanej komunistyczną. Walki żołnierzy AK, którzy nie złożyli broni z końcem wojny, są nam raczej znane, często o nich słyszymy. Działalność kryminalna czy rabunkowa z okresu PRL-u jest nam raczej nieznana, niewiele się na jej temat orientujemy.

Książka P. Semczuka przedstawia najgłośniejsze wydarzenia, które wówczas elektryzowały Polaków, mimo iż władza ze względów czysto propagandowych czy prewencyjnych, starała się je czasami wyciszyć. 

Sztandarowe przestępstwa, o których co nieco każdy zapewne słyszał, autor zaliczył do tych najokrutniejszych. Weźmy na przykład  zbrodnie tzw. Wampira z Bytomia, które mogą do dziś budzić wiele kontrowersji i dopiero tak naprawdę lektura tej książki uświadomiła mi, jak pogmatwana może być cała ta sprawa. Wystarczy dodać, że ów Wampir miał swoich naśladowców. 

Na pierwszy plan, nie tylko przy sprawie Wampira, wybija się chyba bezradność organów ścigania, które dysponowały mniejszą wiedzą i nie posiadały odpowiedniego sprzętu, jak chociażby kraje Zachodu. To mogło rodzić wiele tragicznych w skutkach pomyłek. 

Autor na tytuł książki wybrał chwytliwą czarną wołgę, o której w kraju krążyły legendy. Dowiadujemy się, gdzie ta legenda się narodziła i skąd jej źródło. Poznamy również głośne sprawy, które w zamiarze miały być tylko żartem, a stały się przestępstwem na skalę krajową. 
          
Opisywane przez Semczuka historie obejmują szerokie spektrum wydarzeń. Wiadomo, iż każdy ma inne zainteresowania, jednak według mnie tematyka początkowych rozdziałów była bardziej interesująca niż druga połowa książki. Czy mam rację? Zainteresowanych kryminalną historią PRL-u odsyłam do lektury w celu wyrobienia sobie własnego zdania. 

N.


 
 
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych