2013-10-23

Książka: Mateusz Wyrwich „Ogłoszono mnie szaleńcem”


Książką Mateusza Wyrwicha zainteresowałem się całkiem przypadkowo, bo w związku z organizowanym przez OSN warszawskim spotkaniem z jej autorem.

Pan Mateusz chciał wówczas poprowadzić rozmowę na temat antykomunistycznej opozycji po ’45 roku, do czego jego książka, jako źródło stosownej wiedzy, nadawała się idealnie.

Co można jednak na jej temat napisać? Pierwsze, co mnie w niej ujęło, to odkrywanie na nowo najnowszej historii Polski w oparciu o indywidualne zdarzenia i życiorysy często zapomnianych już osób.

Owszem, każdy może sobie poczytać o wydarzeniach związanych z poznańskim Czerwcem ’56 roku, strajkach na Wybrzeżu w ’70 roku, protestach w Radomiu w ’76 roku czy strajku MPK w Łodzi w 1956 r.

Ale śmiem twierdzić, że jest to w przypadku wielu opisów raczej wiedza powierzchowna. Co innego, gdy te same zdarzenia poznajemy z perspektywy opowiadań i relacji konkretnych ludzi, bezpośrednich uczestników wydarzeń, którzy również wiele wycierpieli za sprawą bestialskiego systemu. To prawda, że można dowiedzieć się wtedy wiele nowego.

Oprócz rozbudowanych wspomnień bohaterów książki Mateusza Wyrwicha, do jej atutów zaliczyłbym również prostotę języka, przez co 369 stron tekstu czyta się wyjątkowo przyjemnie i szybko. Nie licząc oczywiście tych stronnic, gdzie spotykamy się z opisem postępowania sługusów czerwonej Moskwy względem Polaków. Tu bowiem nie da się przejść tak całkiem obojętnie i lekko obok relacji, które ukazują zbrodniczość komunistycznego systemu i popierających ten ustrój bandytów.

Podsumowując tę pozycję w jednym zdaniu. „Ogłoszono mnie szaleńcem” Mateusza Wyrwicha jest książką wartą polecenia, która powinna być szczególnie przydatna osobom chcącym poszerzyć swój zasób wiedzy odnośnie najnowszej historii Polski z rozdziału walki z komunizmem.     

Wiktor Biskupiec 


 
 
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych