2014-10-17

Edukacja dla małej ojczyzny


Poniższy artykuł jest niejako dopełnieniem do tekstu pt. Mała ojczyzna, regionalizm, decentralizacja – na dobry początek. Kontynuujemy tym samym zagadnienie związane z kwestią decentralizacji państwa poprzez rozbudzanie postaw tożsamości lokalnej lub inaczej - patriotyzmu lokalnego.

Edukacja regionalnato dział edukacji obejmujący szeroki zakres zagadnień od nauk humanistycznych przez społeczne po nauki przyrodnicze i techniczne, zajmujący się określonym regionem. Odnosi się ona do gminy, powiatu i województwa. Zajmuje się związkami pomiędzy małą i wielką ojczyzną.

Edukacja regionalna stanowi więc ważny element wychowania młodego pokolenia. Stykamy się z nią w naszych rodzinach, czasami w szkołach. Ta ważna kwestia, która obejmuje przecież wiele płaszczyzn życia ludzkiego, powinna znaleźć także miejsce w naszej działalności. Głównym celem przedstawianej propozycji jest poznanie młodzieży z ich małą ojczyzną, z miejscami które kształtują ich tożsamość. Dzięki temu zapoznają się ze specyfiką ich miejsca zamieszkania, poznając historię własnego miasta i regionu.

Nie możemy zapominać o takich wartościach jak patriotyzm czy przywiązanie do regionu. Należy pamiętać, że wspomniany patriotyzm wiąże się niewątpliwie z miłością do własnego regionu. A skoro dzisiejsza szkoła nie do końca spełnia te ważne funkcje krzewienia patriotyzmu, musimy zwrócić szczególną uwagę na uwrażliwienie młodych ludzi w stosunku do najbliższego środowiska oraz przygotowanie ich do życia w lokalnej społeczności.

Młode pokolenie powinno znać swoje najbliższe otoczenie, aby móc się z nim identyfikować. Mogę tutaj zaproponować kilka sposobów krzewienia miłości do małej ojczyzny wśród młodszych rodaków. Wiadomo przecież, że każdy na pewno znajdzie kilka innych, być może ciekawszych rozwiązań, które będzie mógł wcielić w życie.

Główne cele, jakie powinniśmy sobie postawić, to przede wszystkim zainteresowanie historią własnego miasta i regionu, poznanie ich specyfiki, położenia geograficznego. Mamy także na celu wzbudzenie dumy z przynależności do tego właśnie miasta i regionu.

Ja skupię się tutaj na kilku sposobach, jakimi każdy z nas może oddziaływać na młodzież w swym najbliższym otoczeniu. Możemy tego dokonać m.in. poprzez własną postawę. Mam tutaj na myśli wiedzę o własnym mieście i regionie, znajomość wybitnych postaci własnego regionu. Takie rozmowy możemy prowadzić nie tylko w grupie znajomych. Skupić się powinniśmy w szczególności na tym najmłodszym pokoleniu, które można dzięki temu kształtować i uświadamiać. Najlepszą możliwość oddziaływania mamy w swych własnych domach, w rodzinach, ale także na własnych osiedlach. Często młodzi stawiają sobie starszych kolegów czy koleżanki za wzór, więc na tym gruncie należy próbować krzewić wśród nich wiedzę i miłość do własnego regionu i społeczności lokalnej.

Nie można się oczywiście ograniczać jedynie do rozmów, które często nie są tak atrakcyjne jak inne sposoby promowania małej ojczyzny.  Wiadomo, że najlepiej poznać własne miasto czy region korzystając z alternatywnych sposobów nauki, nie ograniczając się jedynie do treści teoretycznych. Poprzez wycieczki czy inne sposoby aktywizacji młodzież na pewno lepiej i chętniej zapozna się z otaczającym ich światem. I tutaj mamy pełne pole do popisu. Od organizacji wycieczek dla najmłodszych po organizowanie spotkań z ciekawymi i zasłużonymi postaciami dla miasta. Jeśli chodzi o wycieczki, to na pewno można organizować je na różne sposoby. Mogą być to wycieczki rowerowe obejmujące trasę po najciekawszych zabytkach miasta. Na taką przejażdżkę wiadomo że nie będziemy zabierać 20-osobowej grupy dzieciaków, ale co za problem zabrać na nią młodszego brata czy siostrę z kolegą czy koleżanką. Możliwe, że dzieci z chęcią na następną przejażdżkę wezmą jeszcze innych towarzyszy zabaw. W ten sposób pokażemy dzieciakom, że oprócz komputerów czy telewizorów, istnieją jeszcze inne ciekawe sposoby spędzania czasu. A na dodatek pokażemy walory czy to przyrodnicze, czy to architekturalne swoich regionów, korzystając ze świeżego powietrza.

Jeszcze innym sposobem wspomnianym już wcześniej mogą być spotkania organizowane przez nas z osobami zasłużonymi dla regionu czy miasta. Do takich ciekawych rozwiązań należą na pewno spotkania z żołnierzami z Armii Krajowej czy z Narodowych Sił Zbrojnych. Takie spotkania mogą o tyle zainteresować młodych ludzi, że wspomniani żołnierze w czasie wojny często mieli właśnie po te kilka lub kilkanaście lat. Opowieści więc z tamtego okresu są bardzo ciekawe dla młodych, ponieważ mogą się oni dowiedzieć o życiu codziennym dzieci i młodzieży w czasach wojennych. Jest to spotkanie z żywą historią, co na pewno wpłynie pozytywnie na świadomość młodych ludzi, którzy docenią czasy w których żyjemy, ale także będą dumni ze swoich przodków, oddających życie i młodość dla ojczyzny.

Można wykorzystać również cały zakres możliwości, jakie daje nam funkcjonowanie w różnego rodzaju organizacjach czy stowarzyszeniach. Jeśli jednak z jakichkolwiek powodów nie chcemy udzielać się w tego typu grupach, można również działać w ramach tworzonej przez siebie grupy, nastawiając się na wspieranie innych organizacji, a także na współpracę z nimi. Można dodatkowo nastawić się na działalność indywidualną. Mam tutaj na myśli udzielanie się w różnego rodzaju stowarzyszeniach zajmujących się działalnością prospołeczną i charytatywną, czyli uczestnictwo w  wolontariacie czy chociażby wspieranie na własną rękę domów dziecka lub domów samotnych matek, organizując jakieś paczki z przydatnymi produktami lub zabawkami. Akcje takie miały już miejsce w naszym środowisku, dlatego warto je powielać i ich nie zaprzestawać. Koszt wspomnianych działań nie jest duży, a poza wymiarem czysto ludzkim istnieją również profity w postaci zapewnienia naszemu środowisku pozytywnego oddźwięku społecznego.

Kolejną propozycją może być także wyjście do muzeum czy galerii z młodymi ludźmi. Na pewno każdy zna miejsca kultury, które warto odwiedzić w swym regionie, dzięki którym można będzie ukazać specyfikę miasta i regionu.

Oczywiście jest jeszcze wiele sposobów promocji własnego regionu wśród młodych ludzi. Możecie na przykład od najmłodszych lat, gdyż u dzieci starszych różnie z tym bywa, zainteresować dzieciaki zespołami pieśni i tańca, które niewątpliwie kultywują regionalny folklor i to pod każdym względem, nawet kulinarnym. A jeśli taka młoda osoba złapie przysłowiowego bakcyla i wkręci się w taniec, to jeszcze dodatkowo skorzysta na tym zdrowotnie.  Na pewno jako rodowici mieszkańcy swoich regionów znajdziecie więcej ciekawych możliwości ode mnie, tak jak ja mógłbym więcej powiedzieć o własnym regionie.  Więc życzę Wam powodzenia i kreatywności.

►Wojciech Bratek


 
 
Luty 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych