2019-10-08

BIO-misjonarze


Żywienie i ogólnie pojęty zdrowy styl życia jest dziś tematem, który porusza wielu ludzi. Wszędzie natykamy się na programy telewizyjne czy blogi, gdzie dowiadujemy się o tym, co warto jeść, a czego raczej unikać w swojej diecie. Już nie tylko małe sklepiki w odległych miejscach czy tylko w wielkich miastach proponują nam żywność BIO i EKO. Teraz nawet popularne markety sprowadzają tak chętnie kupowaną i coraz bardziej pożądaną przez społeczeństwo zdrową żywność.

O ile trend ten można uznać za słuszny, wszak coraz więcej osób kupuje i chce jeść świadomie, o tyle chęć bycia eko u wielu ludzi przeradza się w swego rodzaju psychozę. Dopóki każdy robi, co chce, oraz nie usiłuje wpływać na innych, wszystko jest w porządku. Jednak wyznawców ekologicznego żywienia można po części postawić w jednym szeregu z niektórymi wegetarianami i weganami, którzy nie ograniczają się do wpływu na własne życie, ale zaglądają ze swoimi radami w talerze innym ludziom.

Wszak często widzi się u takich osób chęć nawrócenia mięsożerców na według nich zdrowsze i bardziej humanitarne żywienie. I tutaj pojawia się zbieżność z wyznawcami stylu BIO/EKO. Pewien odłam ludzi che swoim zachowaniem i postawą pokazać innym, że są lepsi, bardziej świadomi tudzież oświeceni, właśnie dlatego, że inaczej się odżywiają. Często u takich osób pojawia się paranoja w postaci czytania papierków po pożywieniu swoich znajomych i głośnego wypowiadania opinii, które mają na celu skarcenie tego, kto według nich odżywia się w sposób niezdrowy, spożywając zbyt wiele sztucznych składników. 

Taka postawa jednak, zamiast zachęcać do porzucenia przez osobę krytykowaną słabszej jakości pożywienia, często przynosi odwrotny skutek. W końcu ludzie raczej uciekają od natrętnej ideologii, choćby u jej podstaw biło źródło prawdy. Inna sprawa, gdy żywność BIO bądź reklamowana jako naturalna, bez konserwantów itp., okazuje się nie do końca taka zdrowa, jak zakładaliśmy. Miło wtedy dostrzec na twarzy wyznawcy EKO zdziwienie i zmieszanie, kiedy okazuje się, że żelkowy BIO batonik w porównaniu ze swoim czekoladowym i zwykłym batonikiem-konkurentem, ma podobną liczbę kalorii, wcale nie najlepszy skład, a do tego smakuje o wiele gorzej. 

Proszę jednak nie zrozumieć źle mojego przekazu. Tak, rozumiem, że obecne czasy spowodowały, iż żywność jest gorszej jakości niż kiedyś. Mam świadomość, że trzeba poszukiwać składników, które będą mniej przetworzone i schemizowane. Też staram się zdrowo odżywiać, jednak różnica polega na tym, że nie staram się na siłę zbawiać innych. Wiem, że jestem tym, co jem, i na co dzień staram się wykluczać niezdrową żywność ze swojego menu. Jestem jednak tylko człowiekiem i kiedy raz na trzy tygodnie zapragnę czegoś słodkiego, to nie sięgam po żelowy owoc bio-batonik, tylko zwykłego batona. Na wszystko w życiu jest miejsce, na zgrzeszenie i małą przyjemność również. Grunt, żeby nie przesadzać w takich małych występkach, bo można wtedy stracić kontrolę i z małych uchybień powstanie duży problem. 

Kolejna kwestia to własne zdanie. Mam wrażenie, że wyznawcy ideologii EKO (zresztą chyba jak każdej ideologii) go nie mają, a za swoje poglądy przyjmują przemyślenia oglądanych przez siebie blogerów i youtuberów. Dochodzi potem do paranoi w postaci uderzających w zdrowie restrykcyjnych diet, powodujących złe samopoczucie i obniżających wydolność organizmu. Wymieńmy tutaj chociażby dietę opierającą się na samych tłuszczach, przez co EKO-wyznawca zjada na śniadanie ćwiartkę samego masła, powodując u siebie nudności. Inna ideologiczna wspaniałomyślność nakazuje kilku- lub kilkudziesięciodniowe głodówki w celu przeczyszczenia jelit z bakterii. Osoby stosujące tego typu katusze są mi znane, więc doskonale widzę, jak wyobrażenia ideologiczne o lepszym żywieniu przekładają się na reakcje organizmów. 

Ludzie, nie dajmy się zwariować. Żyjmy zdrowo, odżywiajmy się świadomie, ale żadna ekstrema nie jest dobra. A okraszona chęcią misjonarstwa wręcz bywa odrażająca. 

R.


 
 
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych