2018-11-28

Sport w wydaniu minusowym


Ponownie przewałkujemy temat sportu. Chłodzik coraz mocniej wdziera się do naszej strefy klimatycznej, a więc najwyższa pora przestawić się na aktywność fizyczną w wydaniu zimowym. Piszący te słowa właśnie sprawdził prognozowaną temperaturę na wieczór - właściwa minus trzy stopnie Celsjusza, odczuwalna minus siedem. Będzie więc idealnie. W sam raz, żeby pobiegać – raz z piłką, a raz za nią.

Jeśli zadbać o dobrą rozgrzewkę, to przy takich warunkach wydolność organizmu jest naprawdę poprawna. Zresztą sam chłodzik zmusza nas do ciągłego ruchu, a więc siłą własnej woli psychicznej pobudzamy swoje ciało do działania.

Naukowcy już dawno temu odkryli, że sport w chłodnych warunkach klimatycznych posiada, jako przeciwwaga do minusowej temperatury, wiele plusów. Dla chcących spalić zbędne kalorie aktywność w zimę posiada takie zalety, że redukuje zbędną tkankę tłuszczową. Po prostu organizm poświęca więcej energii, żeby dostosować się do panujących warunków zewnętrznych.
  
Inna, potwierdzona naukowo zaleta uprawiania sportu w zimę, na otwartej przestrzeni, wiąże się z profilaktyką antycukrzycową. Kiedy działamy w niskich temperaturach nasze organizmy tworzą tzw. brunatną tkankę tłuszczową. Korzyścią z jej występowania jest przeciwdziałanie insulinoodporności, która może być przyczyną cukrzycy.
  
W zasadzie to działanie w każdych skrajnych, choć może nie ekstremalnych warunkach fizycznych pobudza organizm do wzmożonego działania, tym samym przynosząc wymierne rezultaty. Wiem, sprawdzałem i polecam. Pod warunkiem rzecz jasna, że na osiąganie takich rezultatów jesteśmy nastawieni. Jeśli traktujemy sport bardziej w kategoriach rekreacyjnych, może po prostu przerzućmy się w tym czasie na aktywność fizyczną w budynkach klubowych, siłowniach itp. Jeszcze lepiej, gdy połączymy to wszystko w jedną zazębiającą się i systematyczną całość. Czyli sport pod dachem przeplatany z aktywnością na powietrzu. Byłoby cudownie dołożyć do tego odpowiednią dietę, ale z tym aspektem zdrowego trybu życia sam mam problem, więc nie będę się tutaj wymądrzał.
  
Jest jeszcze coś więcej à propos sportu w zimę. Żeby była jasność – nie tylko sportów zimowych. Zmuszenie się do wyjścia, kiedy za oknem chłód i szaruga, sprowadza się do walki ze swoimi słabościami. Krótko mówiąc – kształtuje nasz charakter i być może ratuje nas przed dawkami depresji, której nie będziemy już w stanie wytrzymać.

Po raz kolejny potwierdza się teoria, że sport pozwala zapomnieć o świecie. Jak widać, w każdych warunkach atmosferycznych.

G.


 
 
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych