2018-06-18

Idee: Czy jesteś anarchistą? Część 2


Czy wierzycie, że większość polityków to samolubne, egoistyczne osoby (1), które mają za nic interes społeczny? Czy uważacie, że żyjemy w systemie gospodarczym, który jest głupi i niesprawiedliwy?

Jeśli odpowiedzieliście „tak”, to podpisujecie się pod anarchistyczną krytyką dzisiejszego społeczeństwa – przynajmniej w jej najszerszym zarysie. Anarchiści uważają, że władza korumpuje, a ci, którzy poświęcają całe życie na dążeniu do władzy, są ostatnimi ludźmi, którzy powinni ją mieć.

Anarchiści wierzą, że nasz obecny system gospodarczy częściej nagradza za zachowania samolubne i pozbawione skrupułów, niż za bycie przyzwoitym i troskliwym człowiekiem. Większość ludzi czuje to samo. Jedyną różnicą jest to, że większość uważa, że nic nie można z tym zrobić, a w każdym razie – i przy tym najczęściej upierają się wierni słudzy tych przy władzy – nic, co w ostatecznym rozrachunku nie pogorszyłoby sytuacji jeszcze bardziej.

A co, gdyby to nie było prawdą?

I czy rzeczywiście istnieje jakiś powód, żeby w to wierzyć? Jeśli poddamy to weryfikacji, większość typowych prognoz na temat tego, co by się stało, gdyby nie było państw lub kapitalizmu, okazuje się całkowicie nieprawdziwa.

Przez tysiące lat ludzie żyli bez rządów. I dziś w wielu częściach świata ludzie żyją poza kontrolą rządów. Nie zabijają się nawzajem. Najczęściej po prostu żyją sobie tak, jak inni. Oczywiście, w złożonym, miejskim, technologicznym społeczeństwie to wszystko byłoby bardziej skomplikowane: ale technologia może też ułatwić rozwiązanie tych wszystkich problemów.

W rzeczywistości nawet nie zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, jakie mogłoby być nasze życie, gdyby technologia była faktycznie pokierowana tak, aby odpowiadać potrzebom ludzi. Przez ile godzin rzeczywiście musielibyśmy pracować, aby utrzymać funkcjonalne społeczeństwo – to znaczy, gdybyśmy pozbyli się bezużytecznych lub destruktywnych zawodów, takich jak telemarketerzy, prawnicy, strażnicy więzienni, analitycy finansowi, eksperci od public relations, biurokraci i politycy, i przestali zaprzęgać umysły najlepszych naukowców pracą nad bronią kosmiczną czy systemami giełdowymi, pozwalając im na mechanizację niebezpiecznych lub denerwujących zadań, jak górnictwo bądź sprzątanie łazienki, i rozdzielili pozostałą pracę równo między wszystkich?

Pięć godzin dziennie? Cztery? Trzy? Dwie? Nikt nie wie, bo nikt nawet nie zadaje takich pytań. Anarchiści uważają, że to właśnie te pytania powinniśmy zadawać.

* Czy naprawdę wierzycie w to, co mówicie swoim dzieciom (albo w to, co mówili wam rodzice)?

„Nieważne, kto zaczął”. „Nie należy odpłacać pięknym za nadobne”. „Posprzątaj swój bałagan”. „Nie czyń drugiemu…”. „Nie bądź podły dla ludzi tylko dlatego, że są inni”. Może powinniśmy zdecydować, czy kłamiemy swoim dzieciom, gdy mówimy im, co jest dobre, a co złe, czy jesteśmy gotowi brać serio nasze napomnienia, ponieważ jeśli doprowadzi się te zasady moralne do ich logicznej konkluzji, otrzymuje się anarchizm.

Przypisy:

(1) W oryginalnym tekście, który jest tłumaczony z języka angielskiego, pojawia się słowo „świnie” zamiast „osoby”. Zmiana wynika stąd, że staramy się nie stosować obraźliwych zwrotów, nawet w odniesieniu do osób, których delikatnie mówiąc, nie szanujemy, i które same nie stronią od rynsztokowego języka. Nie chcemy być z nimi porównywani, pod żadnym względem. 
 
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych