2019-01-31

Pomysły, które pozostawiają nieprzyjemny odór


Zaczyna się bajka ze śmieciami. To znaczy, rosną ceny za ich wywóz, co można było przewidzieć już w 2012 roku, kiedy państwo, zasłaniając się przepisami unijnymi i dbałością o czystość lasów, ograniczyło konkurencję na rynku i zaczęło faworyzować spółki państwowe w ramach swoich przetargów.

Przypomnijmy, że przed 2012 to właściciele nieruchomości wybierali firmę odpowiedzialną za wywóz śmieci. Po tej magicznej dacie, to władze wybierają firmę, której zlecają gospodarowanie odpadami. Czyli nie sami ludzie, a władza decyduje, kto wywozi śmieci. 

Teraz można się tylko śmiać z uwag prawników, którzy twierdzą, że jeszcze kilka lat wstecz nie można było przewidzieć wzrostu cen za wywóz śmieci, skoro było wiadomo, że konkurencja ustąpiła dyktatowi władzy. Dobre są też uwagi przedstawicieli tej władzy, którzy pragną szybko donieść, że wzrost cen jest spowodowany monopolem rynku, dokonanym przez... firmy prywatne. Nie wiem, słyszałem coś o monopolach konkretnej firmy, może dwóch, góra trzech wielkich graczy, ale monopol wielu firm nazywa się chyba konkurencją? Z monopolem, który winduje ceny, mamy raczej do czynienia właśnie dzisiaj.

Po drodze warto wspomnieć o tradycyjnym już zdziwieniu konsumentów, których wiedza o gospodarce pochodzi z telewizji, z tradycyjnym już: nie wiem dlaczego jest tak drogo? A na koniec wisienka na torcie, czyli zapowiedzi przedstawicieli lokalnych władz, że nie dopuszczą do wzrostu cen, stosując jakieś tam swoje zniżki. Tak więc zatoczyliśmy koło, państwo/system/władza dzielnie walczy z problemem, który samo/-m/-a stworzyło/-ł/-a, przy okazji obwiniając wszystkich, tylko nie siebie.

Teraz zadajmy sobie zasadnicze pytanie, czy nowa sytuacja prawna, oprócz wywołania wzrostu cen, rzeczywiście zadbała o czystość środowiska? Pytania bardziej szczegółowe pozostają otwarte. Czy lasy są już czyste i wolne od odpadów? Czy państwowe gospodarowanie odpadami przestało być już uciążliwe dla ludzi? Czy brak konkurencji nie zahamował inwestycji w nowoczesną utylizację? 
   
B-c.


 
 
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych