2017-06-30

Transfer emerytur Europejczyków... / Zwierzęta za sprawiedliwością / Wenezuela w ogniu


Transfer emerytur Europejczyków do instytucji finansowych

Unijni biurokraci postanowili sobie, tzn. już oficjalnie zaczynają o tym mówić, aby Europejczycy odkładali na emerytury dobrowolnie w ramach funduszy inwestycyjnych. Obrotem tych pieniędzy zajęłaby się finansowa elita świata kapitału, czyli banki, konsorcja ubezpieczeniowe itp. Można byłoby oddawać im swoje emerytalne pieniądze w dowolnym kraju UE. Zmiany mogłyby zacząć obowiązywać już nawet w 2019 r.

Konkluzje: Europa starzeje się i pośpiech jest zrozumiały. Państwowe systemy emerytalne są skazane w związku z tym na chroniczną niewydolność i dotowanie ich funkcjonowania. Przy okazji można dokonać transferu pieniędzy podatników do instytucji nadzorowanych przez finansową elitę świata kapitalistycznego. Tylko, gdzie w tym prawdziwa dobrowolność oszczędzania? Czy mogę zrezygnować z „oferty” zarówno państwa, jak i wszelkiej maści finansistów, by móc odkładać sobie nawet do głupiej skarpety?


Zwierzęta za sprawiedliwością

Zmieńmy dziedzinę i przyglądnijmy się psychologii zwierząt, przy okazji poznając własny gatunek. Ostatnio ciekawy eksperyment przeprowadzono na psach i wilkach. Po dwa osobniki umieszczono w sąsiednich klatkach. Dla jasności: osobno dwa psy, osobno wilki. Za pomocą specjalnego przycisku zwierzęta mogły poprosić o jedzenie. Gdy okazało się, że naciśnięcie urządzenia przestało oznaczać ucztę dla osobnika, który wykazywał się tą sprawnością, a rarytas otrzymywał osobnik, który nic nie nacisnął – zwierzak wcześniej posługujący się przyciskiem dawał oznaki niezadowolenia. W niektórych przypadkach do tego stopnia, że albo przestał reagować na wspomniane urządzenie i nie wykonywał pracy, albo jak w przypadku pewnego wilka – zniszczył je.

Czego to dowodzi? Zwierzęta mają wrodzoną sprawiedliwość, której nie wyuczyły się od ludzi. Wręcz przeciwnie, to ludzie, jako gatunek negujący naturalne instynkty, rugują u zwierząt sprawiedliwość. Potwierdziły to osoby odpowiedzialne na eksperyment, dostrzegając u psów większą akceptację na niesprawiedliwe traktowanie, niż u wilków. Kolejny przykład na to, że gatunek ludzki to wybryk natury.


Wenezuela w ogniu

Zaostrza się sytuacja w Wenezueli, kraju szarganym biedą i brakiem dostępu podstawowych środków do życia. Nieraz informowaliśmy o sytuacji Wenezuelczyków, celowo pomijając kontekst sporu politycznego, bo czym jest walka o profity i władzę w obliczu krzywdy zwykłych ludzi. Niczym, tak się jednak zawsze składa, że konsekwencją tych walk będą ofiary wśród zwykłych zjadaczy chleba. Tylko w tym znaczeniu spór o pierwszeństwo do profitów warto analizować.  

Teraz prezydent Maduro zarządził, że do walki ze swoimi oponentami, raczej już nie tylko partyjnymi, ale także przeciwnikami jego polityki w ogóle, wyśle w ramach patrolowania Caracas czołgi. Nie patyczkują się też służby państwowe, które wzmogły swoją brutalność wobec osób demonstrujących swoje niezadowolenie z sytuacji, w jakiej znalazła się Wenezuela. Lista ofiar śmiertelnych rośnie, a nieludzkie traktowanie osób zatrzymanych to już rutyna w działaniach formacji chroniących państwo. Jak zakończy się ta trwająca już kilka miesięcy gehenna zwykłych ludzi? Czy w grę wchodzą rozwiązania siłowe na większą skalę? Szczególnie, gdy dla ościennych reżimów państwowych i ich sojuszników ze wspomnianych wyżej elit finansowych, zasobne złoża wenezuelskiej ropy naftowej podyktują działać „w obronie miejscowej ludności i demokracji”. 
 
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych