2017-06-07

Warszawskie Kabaty niechętne galerii / Drzewo łatwiejsze do wycinki pod cele gospodarcze / Przesiadamy się na rowery


Warszawskie Kabaty niechętne galerii

Inwestycje prą do przodu, pieniądz musi trafić do obrotu (ewentualnie czyjejś kieszeni), dlatego każdy skrawek wolnej ziemi lub zieleni (co z reguły na jedno wychodzi) jest łakomym kąskiem pod zabudowę. Mogą to być bloki albo galerie. Przeciwko postawieniu takiej galerii protestują mieszkańcy warszawskich Kabat, terenów znanych głównie z zieleni, mogących uchodzić za „cichą dzielnicę na obrzeżach”.

Sprawa toczy się przed sądem, a zaangażowana jest w nią m.in. lokalna spółdzielnia SAM-81, która staje po stronie lokatorów. Jest ona o tyle skomplikowana, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, dokumencie podstawowym dla określenia przeznaczenia danego terenu, dla galerii nie przewiduje się żadnych zakazów.

Ale co innego plany i dokumenty, a co innego wola ludzi, którzy obawiają się, że pod ich oknami wyrośnie kompleks handlowo-usługowy, z szeregiem uniedogodnień i uciążliwości z tym związanych. Zamiast więc ewentualnej ławeczki, drzewka i terenów zielonych mieszkańcy okolicznych blokowisk mogą zostać skazani na przedzieranie się podczas spacerów pomiędzy dziesiątkami śmierdzących samochodów, parkujących pod betonowo-metalową konstrukcją, nazywaną powszechnie galerią.


Drzewo łatwiejsze do wycinki pod cele gospodarcze

Jeśli zaś idzie o zieleń, to po fali zawirowań prawnych z ustawą regulującą wycinkę drzew, osoby stawiające galerie czy inne obiekty pod cele gospodarcze, powinny mieć od czerwca łatwiej, inaczej mówiąc – za ewentualną wycinkę zapłacą mniej lub nie zapłacą nic.

Tzw. Ministerstwo Środowiska ustala stawki za zgodę na wycinkę określonych gatunków drzew dla osób chcących ogołocić dany teren pod zabudowę gospodarczą. Stawki te będą dla tzw. inwestorów korzystne już chociażby z tego faktu, że naliczanie ich dotyczyć będzie drzew o dużych obwodach pnia, różnych w zależności od gatunku drzewa. Małe drzewa są więc spisane na straty.

Żeby było ciekawiej, ów obwód pnia dla osób chcących wycinać pod inwestycje gospodarcze, będzie mierzony na wysokości 130 cm. Z kolei nowelizacja całej ustawy o drzewach, że nazwiemy ją już tak oględnie, po serii wniosków i docierania się na poziomie tzw. parlamentu, przyjmuje w przypadkach, które nie dotyczą działalności gospodarczej, że pień mierzyć się będzie na wysokości 5 cm. Wiadomo, na której wysokości pień drzewa może być grubszy i kto na tym zyskuje.

Nowe zasady wycinki drzew zaczną obowiązywać 17 czerwca. Stawki dla karczujących pod cele gospodarcze od 17 lipca.


Przesiadamy się na rowery

To chyba kolejny trend. Mowa o coraz częstszym przesiadaniu się na rowery, szczególnie mieszkańców dużych miast, co zaczęły dostrzegać nawet okoliczne władze. Na marginesie. To trochę dziwne, że moda na rowery towarzyszy głównie dużym miastom. Po małych i średnich miejscowościach to żaden wyczyn poruszać się rowerem na krótszych dystansach, czy to do szkoły, czy do pracy. A jednak mieszkańcy małych miejscowości wybierają samochody, podczas gdy mieszkańcy dużych miast, mając nawet kilkanaście kilometrów więcej trasy do pokonania, przesiadają się na zdrowe i ekologiczne jednoślady.

Kiedyś w Warszawie panowało przeświadczenie, że rowerem to może jeździć ktoś gorszej kategorii. „Rower? To chyba dla kogoś, kogo nie stać na samochód” – takie było nastawienie. Dziś na ścieżkach rowerowych, których w syrenim grodzie jest już 493 km, znajdziemy tłumy rowerzystów, choć niestety jeszcze poruszających się raczej w sposób mało kulturalny. Popularne jest wypożyczanie rowerów. Widać też tę presję, żeby udogodnień dla rowerzystów wciąż przybywało, czego z kolei tak bardzo nie widać w mniejszych miastach.                   

Więcej rowerów to więcej zdrowia, czystsze środowisko, a w wymiarze już szerszym: kto wie – może mniej wojen przez mniejsze zapotrzebowanie na ropę? 
 
Czerwiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych