2016-12-27

Za dużo witaminek / Prawo do zgromadzeń na szybkiego / Usprawniają inwigilację kont bankowych


Za dużo witaminek

Opiekuńcza ręka państwa, bez której dzieci-obywatele byłyby narażone na niebezpieczeństwo, myśli za nas, podejmuje za nas decyzje – co byśmy bez niej zrobili? Dla nas ręka ta wprowadziła ograniczenia dla papierów elektrycznych – dla naszego zdrowia – powiedzieli. I znowu ojcowska dłoń chce nas, niedołężnych umysłowo, uchronić przez zagrożeniem. Dlatego tzw. Ministerstwo Zdrowia oznajmiło ostatnio, że naród polski zbyt chętnie sięga po suplementy diety, czyli witaminek bez recepty. Szykują więc dla nas ograniczenia w reklamowaniu podobnych produktów.

Sprzedaż suplementów diety w Polsce systematycznie wzrasta wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa w kwestiach bardziej sportowego i zdrowego podejścia do życia. Rynek suplementów diety będzie więc rozwijał się systematycznie.


Prawo do zgromadzeń na szybkiego

Ciało prawne państwa polskiego w postaci tzw. parlamentu (czyli partii rządzącej) chciałoby chyba bardzo szybko wprowadzić nowe rozporządzenia w temacie organizacji zgromadzeń publicznych. Nowe przepisy są kontrowersyjne, gdyż strona społeczna została w nich potraktowana gorzej niż przedstawicielstwo władzy. (Pisaliśmy o tym tutaj). Niby zgodnie z regułami życia, bo niby od kiedy społeczeństwo ma więcej do powiedzenia od władzy? Ale wiadomo, jakieś pozory RÓWNOŚCI trzeba zachować, przynajmniej na papierze. Pojawiły się więc pierwsze komplikacje i tarcia polityczne.

Swój protest przeciwko wydawaniu opinii o nowych przepisach w tak szybkim tempie zgłosiła Krajowa Rada Sądownicza (KRS), która stwierdza, że nie jest przez to w stanie ocenić go w sposób kompletny. KRS ograniczyła się tylko do opinii, że nowe przepisy kłócą się z konstytucyjnym prawem do wolności zgromadzeń.


Usprawniają inwigilację kont bankowych

Do wdrożenia czeka też nowa ustawa o Centralnej Bazie Rachunków (CBR). Opiekuńcza ręka państwa zapewnia, że trzeba wyłapywać przestępców, więc reszta społeczeństwa może (czyli musi) spać spokojnie. To „spokojnie” w rzeczywistości oznacza, że będziemy godzić się na udostępnienie informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach bankowych sądom, prokuraturze, policji i innym służbom przymusu państwowego.

Co ciekawe, eksperci bankowi zauważają, że przekazywanie takich informacji już działa prawidłowo i nowe rozporządzenia są de facto dublowaniem funkcjonujących rozwiązań. Jest przecież coś takiego, jak generalny inspektor informacji finansowej, który udziela informacji w opisywanym temacie.

Można się tylko domyślać, że chodzi o przejrzyste gromadzenie danych o aktywności bankowej ludzi i umożliwienie łatwiejszego dostępu do nich funkcjonariuszom państwa. W końcu do CBR trafiać będą informacje o rachunku w banku w ciągu 24 godzin od jego otwarcia, zamknięcia lub innych ruchach związanych z jego prowadzeniem. CBR ma jednak nie dawać możliwości zdobycia wiedzy o stanie konta i transakcjach. 
 
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych