2016-09-21

Referendum rok po roku / Więcej władzy – mniej obywatelskości / Jak kontroluje państwo


Referendum rok po roku

Ciekawszym może wydać się nie to, czy władza pozwoli obywatelom rządzić zgodnie z propozycjami kukizowców, bo na to są raczej niewielkie szanse, ale raczej ustalenie, na ile chłopskie społeczeństwo, przyzwyczajone do oddawania pola państwu i uległe wobec tejże władzy, przejawiałoby inicjatywę referendalną. Przemawiając językiem zrozumiałym dla tego społeczeństwa: nie nauczysz starego psa nowych sztuczek.

Posłowie Kukiz'15 chcą wprowadzić do kalendarza wyborczego stały, coroczny termin referendalny, podczas którego mogłyby się odbywać ogólnopolskie referenda w sprawach zgłaszanych w ciągu roku przez obywateli.

Niewygodne.info.pl


Więcej władzy – mniej obywatelskości

Pozostajemy w temacie, na ile państwo mogłoby oddać władzę społeczeństwu. Trend jest raczej odwrotny – państwo stara się władzę gromadzić, nie oddawać.

(...) Wszelka posiadana przez państwo władza składa się z tych uprawnień, jakie dało mu społeczeństwo, oraz z tych, jakie od czasu do czasu samo konfiskuje społeczeństwu pod takim czy innym pretekstem. (...)

Pafere.org


Jak kontroluje państwo

I żeby skutecznie sprawować tę władzę, państwo musi zastosować odpowiednią technikę w celu kontroli swojego stanu posiadania. Co temu służy? Poniższy spis powinien choć trochę poszerzyć znajomość tego wątku.

KRÓTKI PRZEWODNIK PO NARZĘDZIACH, KTÓRE POMAGAJĄ PAŃSTWU KONTROLOWAĆ OBYWATELI.

Panoptykon.org 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych