2016-02-29

Ubodzy pracujący / Demokracja po szwajcarsku i KODowsku / Samostanowienie demokratyczne


Ubodzy pracujący

Ubodzy pracujący. Tak niewiele się o tym mówi, choć problem „egzystowania na granicy” dotyczy przecież wielu ludzi. I te konkluzje na wyjście z sytuacji, które zawsze oscylują wokół stwierdzeń, że „państwo powinno coś z tym zrobić”. Dzielny Kapitan państwo powinien w opinii ludzkiej dzielnie walczyć z problemami, do których w rzeczywistości sam w głównej mierze się przyczynił. Żeby można było choć raz spotkać się w podobnym artykule ze zdroworozsądkową uwagą w rodzaju: „Ma się poprawić? To niech państwo zostawi ludziom pieniądze, a nie wymyśla kolejne zbawcze programy, które w rzeczywistości oznaczają koszty, a nie tylko zastrzyk dodatkowych pieniędzy dla rodzin”. Ale Kapitan państwo miałby zostawić ludziom pieniądze? Przecież, cytując Umiłowanych Przywódców, to „godziłoby w finanse państwa”.  

Zarabiają tyle, że ledwo starcza na podstawowe potrzeby, a praca zajmuje im zbyt dużo czasu, by podnieść kwalifikacje i dostać podwyżkę. Nie mają znajomych, perspektyw i motywacji. Utknęli gdzieś pomiędzy godnym życiem a ubóstwem. W ten sposób wegetuje nawet 10 proc. polskich pracowników.

Gazetapraca.pl


Demokracja po szwajcarsku i KODowsku

Krótka i treściwa charakterystyka funkcjonowania demokracji bezpośredniej w Szwajcarii. Jak to działa u tego zasobnego ekonomicznie społeczeństwa? Można powiedzieć, że jeśli już przyszłoby nam wybierać pomiędzy demokracjami nadzorowanymi przez państwo, to odmiana szwajcarska jest do zaakceptowania. Posiada ona bowiem silny rys obywatelski, czyli obywatel jest rzeczywiście podmiotem, a nie tylko przedmiotem działań jakichś osób trzecich, typu: partie, politycy, urzędnicy itp.

Analizując przykład szwajcarski śmiech ogarnia człowieka, jak widzi osobników maszerujących w obronie rzekomej demokracji w Polsce. Jaka demokracja? Urzędnicy po wyborach mają w tym kraju społeczeństwo, mówiąc kolokwialnie - w poważaniu. Ludzie praktycznie wcale się nie angażują, wyczekując tylko na decyzje przysłowiowej „góry”, a demokracja to inicjatywa oddolna. No i o czym my mówimy? O KOD-ach, osobach dających się wykorzystywać do jakichś sekciarskich rozgrywek o władzę pomiędzy konkretnymi środowiskami partyjnymi? Oto oblicze naszej „demokracji” (jeśli to określenie jest w ogóle uzasadnione w przypadku państwa o nazwie Polska), zgnojonej rozgrywkami międzypartyjnymi o wpływy i wykładnię polityki historycznej.

To niewielkie kantonalne państwo stawiane jest za wzór systemu realizującego antyczne założenia demokracji. Szwajcaria rzeczywiście jest ewenementem na skalę światową, jeśli chodzi o stopień rozwoju form bezpośredniego udział obywateli w sprawowaniu rządów, co widać szczególnie dobrze na przykładzie funkcjonowania instytucji referendum. Dość powiedzieć, że mimo prężnego rozwoju mechanizmów demokracji bezpośredniej nie tylko w Europie, ale i poza nią, ponad połowa wszystkich przeprowadzanych na świecie głosowań ludowych odbywa się właśnie w Szwajcarii.

Europeanlegalculture.wordpress.com


Samostanowienie demokratyczne

Pozostajemy w temacie demokracji bezpośredniej, ale już w wersji mniej statystycznej, a bardziej publicystycznej i popularnej. Myśl przewodnia tego felietonu oscyluje wokół kwestii związanej z funkcjonowaniem w ramach demokracji bez obowiązującego dziś układu politycznego.

(...) Układ panujący w naszej „demokracji przedstawicielskiej” można by porównać do sytuacji rodziny, która wynajęła ekipę budowlaną ale nie podpisała z nią żadnej umowy. Niby wiadomo, że chodzi o remont, niby wiadomo ile to kosztuje, niby było jasne co ma być zrobione ale w praktyce okazało się, że opłaceni pracownicy przejęli całą kontrolę nad sytuacją. Wynajęci ludzie każą sobie płacić coraz więcej i sami decydują co ma być zrobione. Oczywiście wszelkie prace postępują niemrawo bo pieniądze i tak płyną do nich co miesiąc – i to w niemałych ilościach. Z drugiej strony jednak nie ma obawy, że samozwańczy dyktatorzy zaszkodzą mieszkańcom – to by pozbawiło ich dochodów. Niestety zawodowi budowlańcy zaczynają się zajmować co raz to innymi zadaniami – po to tylko żeby uzasadnić swoją obecność i potrzebę pobierania coraz większych opłat.

Demokracjabezposrednia.pl 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych