2016-01-25

Czy rynek steruje twoimi pragnieniami? / Relacje w społecznościach zamkniętych / Dzieci niewolnicy


Czy rynek steruje twoimi pragnieniami?

Ciężko w to uwierzyć, gdyż zawsze możemy sobie tłumaczyć, że ostatnie zdanie należy do nas, nie mitycznego rynku, i że to my ostatecznie decydujemy jak żyć. Jednak pewien trend wywierania presji na ludziach w oparciu o psychologię postępowania jest coraz bardziej widoczny. Artykuł traktuje właśnie o tym.

To wyraz czegoś, co J.S. Mill określił mianem paternalizmu, oskarżając o niego przede wszystkim państwo, które za nas chce decydować, co dla nas dobre, a co złe. Jego sprzeciw wobec paternalizmu stał się elementem liberalnego „wyznania wiary”. Mill nie zauważył jednak, bo nie bardzo mógł, wszak zjawisk takich jeszcze w jego czasie nie było, że paternalizm ten może być także związany z działaniem rynku kapitalistycznego. 

Forsal.pl


Relacje w społecznościach zamkniętych

Jeśli w środowisku zamkniętym zachowania ludzkie są jaskrawą wersją stosunków społecznych, jakie panują „na wolności”, to poszukiwanie analogii chociażby na gruncie kontroli społeczeństwa przez „lepiej sytuowanych” (władzę) może wydać się interesujące...

(...) system kastowy umożliwia administracji więziennej sprawną kontrolę nad skazanymi. Rzecz jasna, nie ma to nic wspólnego z „przemianą osobowości” czy resocjalizacją.

Media-w-rosji.blogspot.com


Dzieci niewolnicy

Kontynuacja tematu o pracy dzieci, do którego wprowadzenie znajdziecie tutaj: http://spoleczni.net/index.php?menu=pokaz_okiem_sponarchisty&id=227

Do produkcji baterii do smartfonów oraz innych nowoczesnych urządzeń potrzebny jest kobalt. A ten często wydobywany jest w afrykańskich kopalniach, które zatrudniają dzieci. Są podejrzenia, że Apple, Microsoft, Samsung i inni technologiczni giganci korzystają z usług firm stosujących wątpliwe moralnie metody.

Csr.forbes.pl


Film: Kontrola, techniki manipulacji

W nawiązaniu do manipulacji i sterowania człowiekiem. Skąd ta ślepia wiara w autorytet, brak trzeźwego osądu? Czy to potrzeba przynależności lub kwestia strachu przed pustką egzystencjalną, która zmusza do poszukiwania sensu życia tudzież postaw życiowych, w których dodatkowo utwierdzaliby nas inny współwyznawcy danego mitu? W końcu: „Skoro inni w to wierzą, to chyba coś w tym jest”.


 


 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych