2016-01-12

Nierówności w wynagrodzeniach / Wyzyskiwali dzieci do pracy? / Nowa Konfederacja – nowy numer


Nierówności w wynagrodzeniach

Znamy te powiedzonka w stylu: za odpowiedzialność (czyli po prostu stanowisko) należy się stosowne wynagrodzenie. Praktyka może jednak doprowadzić nas do wyciągnięcia zgoła odmiennych wniosków. Tyramy, jesteśmy narażeni na stres, wykonujemy większość obowiązków, a nasi „kierownicy” jedynie pouczają, poganiają i terroryzują. My zgarniamy podstawę, a oni mają z naszej pracy swój utarg plus dodatkowe wynagrodzenie za wspomniane stanowisko. To samo proszę sobie przenieść na relacje podatnik-państwo, z tą różnicą, że tu istnieje przymus karny – płać, bo więzienie, a w pracy przymus ekonomiczny – dostosuj się, bo będziesz biedny lub zdechniesz z głodu. Tak dopełnia się wizja naszego życia – niewolników na każdej jego płaszczyźnie. Vivat kapitalizm państwowy!   

Wygórowane i nie zawsze powiązane z efektami pracy wynagrodzenia top menedżerów negatywnie wpływają na wizerunek ich firm i motywację pracowników – oceniają brytyjscy eksperci.

Rp.pl/


Wyzyskiwali dzieci do pracy?

Prawda to czy nie, wiemy doskonale, że nasz kochany globalistyczny rynek jest zdolny do wielu rzeczy, żeby osiągnąć dodatnie statystyki. Byłoby to tym bardziej bulwersujące, gdybyśmy sytuację ekonomiczną Afryki powiązali z wyzyskiem ekonomicznym tego kontynentu przez bogate państwa Zachodu czy Azji. Kwestią jednak nie do rozstrzygnięcia jest, kiedy dzieci powinny pracować, czy w ogóle powinny pracować, a jeśli już, to w jakim wymiarze? Są różne sytuacje, mogące przynieść korzyści z takiej pracy (dobrowolnej rzecz jasna), jak i stanowić rzecz całkowicie niedopuszczalną. Jeśli bowiem za dziecko uznać w pełni sił 16-latka, który może wykonywać dowolną pracę i chce przez to zarobić na dowolny cel, to czemu nie? Ale już młodsza osoba na stanowisku pracy, wykonywanej dla zysku firmy, może zostać uznana za wyzyskiwaną. Jak widać kwestia jest bardziej złożona niż nam się wydaje. A gdy dodamy do tego element wychowawczy pracy, jaki przecież stosują wobec swoich dzieci rodzice, wszystko rozmydla się nam jeszcze bardziej.     

W poniedziałek Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił apelację Nestle w sprawie pozwu dotyczącego rzekomego wykorzystywania dzieci do ciężkiej, rzemieślniczej pracy przy zbiorach kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Bankier.pl/


Nowa Konfederacja – nowy numer

Może znajdziecie coś ciekawego dla siebie:

http://www.nowakonfederacja.pl/ 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych