2015-12-23

Pomaganie działa pozytywnie / Wyswobadzanie się na początkowym etapie / Kooperatyzm w Polsce


Pomaganie działa pozytywnie

Natura zaprogramowała nas na pomaganie. Czyli we wspieraniu, a tym samym budowaniu więzi społecznych, tkwi jakiś ponadczasowy sens, w który tak ciężko nam uwierzyć, gdy obserwujemy relacje oparte na obecnych wzorcach – rywalizacja, zysk, władza, niewolnictwo, hierarchia. Które wzorce zatryumfują? Co weźmie górę? Natura, a może standardy kulturowe i ekonomiczne? A może kultura i ekonomia to produkty naszej natury, żeby jeszcze bardziej pogmatwać sprawę?  

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Yale przekonują, że pomaganie innym oraz udzielanie im wsparcia minimalizuje negatywny wpływ stresu na kondycję psychiczną człowieka. Osoby, które bezinteresownie pomagają innym odczuwają więcej pozytywnych emocji i cieszą się lepszym samopoczuciem.

Focus.pl


Wyswobadzanie się na początkowym etapie

Trochę o funduszu sołeckim, trochę o budżecie obywatelskim, czyli luźny tekst o aktywności społecznej osoby w nią zaangażowanej. Przynajmniej coś się dzieje, co pokazuje, że strona społeczna staje się aktywniejsza, domagając się współuczestnictwa, udziałów w zarządzaniu swoim życiem. Można powiedzieć: wyswobadza się. Cel powinien być jednak zawsze ten sam – pełna swoboda decydowania o sobie dla każdego, kto tylko tego zapragnie. Czyli bez narzucanych pośredników woli, tylko we własnym imieniu.

(...) Teraz budżetami obywatelskimi nazywane są inicjatywy wypaczające ideę. Takie, gdzie to radni podejmują decyzję o tym, jaka jest wola mieszkańców, lub takie, gdzie ukrywa się autorów projektów, odgórnie tworzy regulaminy itp. Faktem jednak jest, że ostatnie lata „dziania się” funduszy obywatelskich spowodowały przeniesienie nas do zupełnie innej rzeczywistości w mówieniu o wspólnych pieniądzach.

Funduszesoleckie.pl


Kooperatyzm w Polsce

Ciekawy tekst o współczesnych polskich kooperatywach, z którym warto się zapoznać.

Kooperatywa Mieszkaniowa Pomorze budowała bez udziału pośredników, osoby w niej skupione wspólnie sfinansowały inwestycję i decydowały, jak będzie przebiegała. Efekt? Cudów architektury nie było, ale ceny okazały się bezkonkurencyjne. Podobne inicjatywy zaczynają się u nas pojawiać coraz częściej. Wyjaśniamy, skąd się wziął kurs na spółdzielczość.

Weekend.gazeta.pl


 


 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych