2015-12-14

Czy telewizja ogłupia? / Czy pieniądze wyuczają chciwości? / Chłop kontrolowany przez państwo


Czy telewizja ogłupia?

Trochę ogólnikowo, żeby można było dokonać wnikliwszej analizy. Nie nadmieniono na przykład, jakie programy były przez badanych oglądane – tania rozrywka czy produkcje edukacyjne? Może więc znaczenie będzie miało, co oglądamy, a nie czy w ogóle śmigamy po pilocie? Coś jednak chyba jest w tym, że telewizja ogłupia, jeśli mamy na myśli spłycanie i skracanie przekazu, bazującego głównie na obrazkach, a nie wnikliwych racjonalnych argumentach w ramach przekazu werbalnego. Widać to szczególnie na przykładzie tzw. serwisów informacyjnych, albo jeszcze lepiej – reklam. W końcu, jeśli coś bazuje na emocjach, często jest wyzbyte racjonalności, a więc ujęcia najbliższego poznaniu prawdy. Oczywiście nie ma potrzeby rezygnować z telewizji, bo przecież można w niej znaleźć coś, co na pewno nas zainteresuje. Jednakże warto w tym miejscu polecić aktywność fizyczną oraz obcowanie z lekturą. Sama przyjemność połączona z rozwojem pod każdym względem.     

Naukowcy z USA przeprowadzili długofalowe badanie, w czasie którego obserwowali uczestników przez ponad 25 lat. W badaniu wzięło udział ponad 3 tys. osób w wieku 18-30. Przez 25 lat osoby te regularnie wypełniały kwestionariusze nt. czasu spędzanego przed telewizorem i swojej aktywności fizycznej.

Focus.pl


Czy pieniądze wyuczają chciwości?

I tak od małego, materialistyczny model gospodarczy okazuje się też kreatorem wzorców kulturowym, w których zawiera się posłuszeństwo, egoizm, pęd za mamoną i w końcu chciwość. Dopełnieniem wychowania będzie wspaniały obraz człowieka Zachodu doby kapitalizmu.

Pieniądze wpływają na zachowanie dzieci, nawet tych, które jeszcze nie znają jego wartości. Mając dostęp do pieniędzy małe dzieci bardziej się starają, za to mniej chętnie dzielą się swoją własnością - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Minnesoty i Uniwersytetu Illinois.

Pap.pl/


Chłop kontrolowany przez państwo

Nowy numer „Nowej Konfederacji”, a w nim ciekawy artykuł o kontrolowaniu rolnictwa przez państwo pióra Stefana Sękowskiego.

Rolnictwo to w Polsce jedna z najbardziej uregulowanych dziedzin gospodarki. Prawo utrudnia rolnikom rozwój, a konsumentom dostęp do taniej i zdrowej żywności.

Nowakonfederacja.pl


 


 
 
Styczeń 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych