2015-11-30

HIV – problem, z którym muszą zmierzyć się wszyscy / Gdzie się wybierasz? ABW na pewno to wie / Miasto inne, bo inaczej zarządzane


HIV – problem, z którym muszą zmierzyć się wszyscy

Rekordowa liczba zakażeń wirusem HIV w Europie oraz coraz gorsza sytuacja pod tym względem we Wschodniej Europie – to konkluzje raportu Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Ubiegły rok był rekordowy pod względem zakażeń wirusem HIV w Europie. Za ten okres stwierdzono 142 187 tys. nowych zakażeń, w tym najwięcej we Wschodniej Europie. Bułgaria, Słowacja, Czechy i Węgry odnotowują podwajanie się przypadków infekcji rok w rok od 2005. Rosja podała 85 252 nowych przypadków związanych z zakażeniem wirusem HIV.

Problem na wschodzie Europy dotyczy głównie osób heteroseksualnych, które decydują się na podjęcie tzw. ryzykownych stosunków seksualnych (brak zabezpieczeń, zmienność partnerów). Daje to łącznie 66 proc. przypadków. 28 proc. zakażeń dotyczy osób uzależnionych od narkotyków.

Na zachodzie Europy duży odsetek infekcji odnotowuje się wśród homoseksualistów (44 proc. przypadków). W Niemczech wskaźnik infekcji wzrósł w porównaniu z rokiem 2013 o siedem procent.

Jakie z tego płyną wnioski w zakresie zachowania zdrowia publicznego? Dlaczego statystyki zakażalności wirusem HIV wciąż się pogarszają, przynajmniej w Europie? Wydaje się, ze są to pytania, nad którymi powinni się zastanowić zarówno lekarze i specjaliści, jak i etycy, kulturoznawcy, antropolodzy, czy po prostu wszyscy ci, których interesuje kondycja zdrowotna, no i moralna, europejskiego społeczeństwa.


Gdzie się wybierasz? ABW na pewno to wie

I znowu to samo. Pocieszanie się niewolników, że posiada się jakieś prawo (rozumiane chyba jako wolność, swoboda), i że nasi Właściciele będą w łaskawości swojej gwarantować nam to prawo w ramach spisanych przez siebie świstków papieru.  

Czy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podgląda kierowców korzystając z automatycznego systemu rozpoznawania tablic rejestracyjnych (ARTR)? Okazuje się, że można jednym pismem podważyć prawo obywateli do uzyskiwania informacji publicznych i odpowiedzieć „bez odpowiedzi” na pytanie o ingerencje w naszą prywatność.

Informacjapubliczna.org.pl


Miasto inne, bo inaczej zarządzane

Kochający urzędy nie mogli sobie oczywiście poradzić z tym, że ktoś, nawet gdzieś daleko od „cywilizowanego” świata, chce sobie ułożyć życie bez typowych instytucji i ich zarządców. Stąd:

W 1988 roku rząd Indii wraz z UNESCO nadały specjalne prawa miastu. Aktem tym ustanowiono zarząd składający się z wybitnych Hindusów odwiedzających Auroville corocznie oraz Międzynarodową Komisję Doradczą i Zgromadzenie Mieszkańców.

Ludzie jednak wydają się rozsądni:

„Scentralizowana władza odbiera jednostce prawo do rozwiązywania spraw samodzielnie lub w porozumieniu z innymi. Ale koniec końców wszyscy wyznają niepisaną zasadę żyj i daj żyć innemu”.

Polityka.pl


...i żeby nie było za poważnie, choć koniecznie treściwie
 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych