2015-10-21

Poziom mediów / Wierzysz w to, że zostaniesz uniewinniony? / Ta biedna UE (21.10.2015)


Poziom mediów

Programy tzw. stacji informacyjnych w polskiej telewizji staram się przełączać na tyle szybko w pilocie, żeby nie ujrzeć nawet migawki obrazu. Drażnią mnie przedstawianiem rzeczywistości głównie przez pryzmat świata polityki, czyli podtrzymywaniem w ludziach tego przekonania, że życie zależy od władzy, że trzeba uczestniczyć w tym kreowanym głównie przez media teatrzyku, rywalizacji międzypartyjnej. Dodam do tego tendencyjność przekazu, nakierunkowane komentarze (nawet mimiką twarzy czy tonacją głosu), czyli ustawianie tematów pod z góry założone tezy. Inaczej mówić – podpowiadanie mi, jak powinienem postrzegać dane zjawisko.

W gazetach jest podobnie, ale tam przynajmniej jest szansa na zapoznanie się z większą dawką opinii i spokojne przeanalizowanie dostarczanych nam uwag. No i oczywiście nie trzeba patrzeć tuzom polskiego dziennikarstwa w twarz.  

Dla przypomnienia, gdyż nic w tej materii nie zmieniło się już od tylu lat – bardzo trafna diagnoza kondycji współczesnego dziennikarstwa.  

...kładąc nacisk na wiadomości drugorzędne, napełniając drogocenny czas pustką, niczym albo prawie niczym, odrzucamy informacje istotne, które obywatel powinien posiadać, aby być w stanie korzystać ze swoich demokratycznych praw.

Nowyobywatel


Wierzysz w to, że zostaniesz uniewinniony?

Historia człowieka, którego przetrzymywano w areszcie przez trzy i pół roku bez postawienia zarzutów. Dodajmy, historia człowieka zmęczonego, który chciałby już normalnie i spokojnie żyć.

Wierzysz w to, że zostaniesz uniewinniony?

Nie wierzę. Ktoś nawet powiedział, że to dziwne. Że niby jak tak można mówić, skoro jestem niewinny. Ale spójrzmy prawdzie w oczy – gdyby uniewinnili mnie lub kogoś innego, kogo obciążyli na podstawie zeznań świadka koronnego, to znaczyłoby to, że on – ten świadek koronny – w jakimś stopniu mówił nieprawdę. A nasze państwo już dawno dało mu przecież wiarę, że nie kłamie. Jak by to wyglądało, gdyby jednak okazało się, że było inaczej? Skoro łgał na mój temat, mógł też łgać na temat innych. Wątpię, by ktoś do tego dopuścił. Dlatego nie wierzę, że zostanę uniewinniony.

Weszlo


Ta biedna UE

Sypie się ta nasza Unia, oj sypie. Symptomy tego są już widoczne od dawna. Kryzys finansowy, walutowy oraz niezbyt optymistyczne wskaźniki zdolności finansowych jej mieszkańców. Widać wyraźnie, że ta sterowana odgórnie struktura, często powołująca się na wolny rynek, choć to spore nadużycie, korzysta z ostatnich zasobów, wypracowanych w wiekach i latach względnej wolności gospodarczej. Nie zapominajmy jeszcze o kryzysie kulturowym, uwidoczniającym się w zanikaniu tożsamości narodowych, zbyt frywolnym podejściu do moralności i ekspansji imigrantów. Pytanie: co po Unii?     

Aż 122 mln ludzi w całej Unii Europejskiej było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem socjalnym. Blisko co czwarty obywatel UE żyje w trudnej sytuacji finansowej, czyli albo nie ma pracy lub rzadko ją wykonuje, albo ma niski dochód uniemożliwiający opłacenie wszystkich rachunków. W Polsce wskaźnik ryzyka ubóstwem lub wykluczeniem socjalnym pokrywa się ze średnią europejską, a to oznacza, że poważne problemy materialne ma u nas 9,3 mln obywateli.

Bankier



 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych