2015-09-30

Inwigilacja dla każdego / Instynkt wygrywa z egoizmem / Książka o mafii


Inwigilacja dla każdego

Nie trzeba być przestępcą, aby znaleźć się w kręgu zainteresowania służb. Wystarczy, że przynajmniej teoretycznie nie wpisujemy się w schemat, posiadamy „odmienne” zdanie.  

Dzięki dokumentom ujawnionym przez Edwarda Snowdena, śledztwom dziennikarskim i działaniom sygnalistów wiemy jednak, że masowa lub kierunkowa inwigilacja dotyczy także niewinnych, również społecznie zaangażowanych i pożytecznych obywateli. Czym możemy sobie na taką uwagę zasłużyć? Prezentujemy sześć nieoczywistych powodów, które okazały się wystarczające.

Panoptykon


Instynkt wygrywa z egoizmem

Ciekawe, co by na to powiedział Piotr Kropotkin, próbujący przełożyć zasady współżycia ze świata zwierząt na ludzkie zachowania? Jak dowiódłby, że pożyteczny instynkt współpracy takich mrówek może również funkcjonować w świecie ludzi? Zwierzęta postępują instynktownie. Ludzie, jak wiadomo, zatracili swoje instynkty i często postępują egoistycznie. Czy Kropotkinowi udałoby się nas przekonać, że rozum i etyka, atrybuty człowieka, ostatecznie przyćmiłybyjego samolubne i w gruncie rzeczy destruktywne zachowania? Bo, że przynajmniej teoretycznie jest to możliwe nie ma wątpliwości. Ale czy wykonalne?   

Najlepszymi kierowcami są według naukowców mrówki. Na mrówczych drogach panuje ład i porządek, trudno natknąć się na korek. Do takiego wniosku doszli fizycy z Kolonii, obserwując kolonie mrówek w Indiach.

Focus


Książka o mafii

Mafia, ta w wydaniu podstawowym, jak i jej konkurencja w wydaniu państwowym. Relacje, zależności, czynniki społeczne i ekonomiczne, podstawy społecznego organizowania się – chyba warto zapoznać się z tą analizą i nabyć prezentowaną książkę.  

Książka Jacquesa de Saint Victora to coś więcej niż historia zorganizowanej przestępczości. To socjologiczna, politologiczna oraz społeczna analiza tego tajemniczego zjawiska. W szczególności zaś fenomenu jego żywotności w wydawałoby się najdoskonalszej organizacji społecznej w dziejach – demokratycznym państwie prawa.

Histmag 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych