2015-09-11

Spółdzielnia Bialskie Cuda / Kooperatywa ludzi pierwotnych / Turecki imperializm


Spółdzielnia Bialskie Cuda

Gdy ludzie odpowiadają za siebie, gdzie decyzje zapadają we wspólnym gronie, a nie w gabinetach, wedle koncepcji zamkniętego grona zarządów i prezesów, poza wiedzą zainteresowanych:

– To firma, którą my tworzymy i jeżeli zaczniemy wypłacać sobie zbyt duże wynagrodzenie może się okazać, że nie będzie nas stać na zakup tkanin czy innych materiałów – mówi Marta Pendryk: – Wszystko trzeba liczyć, to są nasze pieniądze. Nikt nam ich nie daje. Nie mamy ich z nieba, z góry. Zresztą życie często pokazuje, że takie dawanie z nieba rozleniwia i nie uczy pracy. Nie uczy zarabiania. Póki co zarobki w spółdzielni nie są wysokie. Celem jest średnia krajowa, ale na razie liczą się przede wszystkim odpowiedzialność, rozwój, misja i wspólnota.

Ekonomiaspoleczna


Kooperatywa ludzi pierwotnych

Od Czytelnika: Ciekawy artykuł, niestety chyba dostępny tylko w formie papierowej. W skrócie: ludzie odnieśli sukces dzięki kooperacji i broni miotanej. Niestety kooperacja u ludzi polegała też na tym, że kooperatywnie atakowano i niszczono inne plemiona, jeśli np. zasoby były ograniczone. I oczywiście jest coś takiego, jak kultura, która pomaga okiełznać nasze instynkty.

Swiatnauki


Turecki imperializm

Kolejny link od Czytelnika. Gdy już przebrniemy przez przynudnawe tło historyczne, dowiemy się co nieco o kierunku polityki władz Turcji, jak ta próbuje budować swoje regionalne imperium.

Sprawca zamachu w Bangkoku okazał się być Turkiem. Nie dziwi to i raczej nie ma nic wspólnego z islamistami. Zamach to zemsta za Ujgurów – powinno to jednak prowadzić do refleksji nad granicami tureckiego nacjonalizmu - w analizie dla Defence24.pl pisze Witold Repetowicz.

Defence24 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych