2015-08-11

Ubezpieczenia: państwowe, prywatne, inne? / Za reklamę – opłata / Jedzenie nie na zmarnowanie


Z Polski...

Ubezpieczenia: państwowe, prywatne, inne?

Teza, iż ograniczenia państwowe podbijają ceny za usługi medyczne jest trafna. Autor, cytując Rothbarta, stwierdza, że najlepszą formułą ubezpieczenia będzie zawsze pieniądz, słusznie sugerując przy okazji, że ubezpieczenie życia nie musi ograniczać się tylko do ubezpieczenia państwowego lub ubezpieczenia prywatnego. Pojawia się jednak pewne „ale”, na które zwrócą zapewne szczególną uwagę wszyscy przeciwnicy rozwiązań liberalnych gospodarczo, a na które raczej nie oglądają się entuzjaści kapitalizmu. Kwestia sporna zawiera się w odwiecznym pytaniu: Dlaczego ten o zasobniejszym portfelu ma mieć większe możliwości od osoby mniej zamożnej? Stąd postulat równości, który z kolei osoby niechętnie nastawione do kapitalizmu, liberalizmu gospodarczego, wolnego rynku (niepotrzebne skreślić) popycha do wspierania innego niesprawiedliwego tworu, jakim jest państwo. Tak oto zamyka się koło niesprawiedliwości społecznej. A Wy, do której niesprawiedliwości się skłaniacie? Państwowej czy kapitalistycznej? Bo w naszym mniemaniu ani jedna, ani druga nie stanowią dobrego rozwiązania.

Obecne problemy systemu ochrony zdrowia w Polsce (i na świecie) wynikają z błędnego założenia, że dostęp do usług medycznych powinien być finansowany głównie poprzez ubezpieczenie (państwowe lub ewentualnie do spółki z ubezpieczeniami „prywatnymi”).   

Blog.pafere.org


Z Polski...

Za reklamę – opłata

Kolejna danina już niebawem dotknie osoby, które chcą zareklamować swoją działalność. Reklamy wielkopowierzchniowe, owszem – nikt nie będzie żałował ich właścicieli. Ale rykoszet odbije się jak zwykle w stronę drobnych ciułaczy.

Serwisy.gazetaprawna.pl


Z Polski...

Jedzenie nie na zmarnowanie

Do tego swoich sąsiadów przekonuje dwóch mieszkańców Osiedla Bandurskiego w Szczecinie. Z drewnianych listewek i plastikowych skrzynek zbudowali niepozorny regał. Do niego mieszkańcy mogą wkładać resztki jedzenia, które potem zabierają potrzebujący.

Radioszczecin.pl 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych