2015-08-05

Imigrant zarobkowy już niebawem w Polsce / Zbadają agresję policji / Wady państwa opiekuńczego


Z Polski...

Imigrant zarobkowy już niebawem w Polsce

To przedsiębiorcy będą ściągać do Polski imigrantów. Kapitalistyczny model gospodarczy nie znosi próżni i minimalizuje koszty, więc zamiast kształcić pracowników w Polsce, sięgnie po tańsze rozwiązania.

Wbrew powszechnym obawom związanym z napływem do Polski imigrantów zarobkowych, polscy pracownicy mogą być spokojni o swoje miejsca pracy. Z najnowszych badań Work Service wynika bowiem, że 93 proc. przedsiębiorstw w Polsce nie zatrudnia obcokrajowców.  

Bankier.pl


Z Polski...

Zbadają agresję policji

Ostatnio w tzw. przestrzeni publicznej pojawiło się kilka głosów niezadowolenia z policji państwowej. A może inaczej: spora, jak na nasze „demokratyczne” standardy, dawka informacji o brutalności czy „załamaniach nerwowych” funkcjonariuszy zaczęła krążyć w przestrzeni medialnej. Stąd chyba ta inicjatywa instytucji władzy. Oby nie miała ona na celu tuszowania niewygodnych faktów, jeśli takowe zostaną wykryte.

Istnieje taka obawa, gdyż już pojawiają się tłumaczenia, że to zjawiska marginalne, promilowe itp. Pytanie: ile podobnych „zjawisk” może jeszcze nie ujrzała nawet światła dziennego? I znowu: oby takowych nie było, choć każdy zapewne posiada swoje doświadczenia z tą instytucją.

MSW chce zbadać skalę przemocy wśród funkcjonariuszy, jej przyczyny i grupy największego ryzyka.

Rp.pl


Ze świata... książek

Wady państwa opiekuńczego

Krytyka państwa opiekuńczego na przykładzie modelu szwedzkiego. Ciekawe wątki: nierówności zarobkowe powstały w erze rozbudowanej pomocy socjalnej. Może warto sięgnąć po tę książkę, bo na podstawie książki powstał niniejszy wpis.

Wśród Amerykanów pochodzenia skandynawskiego biedy jest mniej niż w Skandynawii – dowodzi Nima Sanandaji w książce „Scandinavian Unexceptionalism: Culture, Markets and the Failure of Third-Way Socialism”. Wniosek: państwo opiekuńcze nie zawsze jest dla obywateli najlepsze.

Forsal.pl


Przerywnik muzyczny z przesłaniem...
 
 
Styczeń 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych