2015-05-27

Wytresowani, by prowadzić wojny / Co buduje solidarność? / Seniorzy nie mogą liczyć na państwową opiekę medyczną


Wytresowani, by prowadzić wojny

Na czym bazuje machina wojenna? Na tresowaniu? Czytelnik podsyła ciekawy wywiad.  

Rebelya.pl


Co buduje solidarność?

Nie rezultaty wyborów z Wielkiej Brytanii są tutaj interesujące, ale uwzględnienie przez autora tekstu kontekstu socjologicznego, określającego granice postrzegania rzeczywistości przez grupy społeczne. Warto skupić się więc na przyczynach, a nie skutkach. Inaczej mówiąc: warto dostrzec istotę pewnych zjawisk.  

Słabość i problemy z jakimi sobie musimy radzić nie budują poczucia solidarności z innymi cierpiącymi (co chyba stało się w Grecji), lecz powodują skrajną indywidualizację i wstyd, że nie jesteśmy tacy, jak wzorcowi obywatele. Powszechnie używana w Polsce fraza 'roszczeniowi' (np. górnicy lub nauczyciele) ukrywa fundamentalną manipulację, polegającą na ignorowaniu głębszych mechanizmów i struktur społecznych uprzywilejowujących określone (i nie są to ani nauczycielki ani górnicy) grupy społeczne, budując niechęć czy wręcz nienawiść słabych wobec słabych.

Plugincitizen.com


Seniorzy nie mogą liczyć na państwową opiekę medyczną

Seniorów w Polsce coraz więcej, a perspektywy życia dla nich coraz gorsze. ONZ przygotowała zestawienie państw pod kątem jakości życia ludzi po 60-ce. Polska jest ostatnia w UE.

Problemem jest przede wszystkim opieka medyczna. Brakuje lekarzy specjalistów, seniorzy nie mogą też liczyć na kontrolowany przez państwo sposób ustalania planu leczenia. Tego po prostu nie ma. Niewydolność państwowa jest nad wyraz dostrzegalna, a system opieki medycznej, przy takiej konstrukcji, ulega ciągłej degradacji.


CYTATY – Michał Bakunin {O sobie}

Szukam Boga w ludziach, w ich wolności, a teraz szukam Boga w rewolucji.


 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych