2015-05-20

Piłka w gruzach. To nie przenośnia / Slumsy będą się rozrastać / Prekariat – nowe słówko w politycznej żonglerce


Piłka w gruzach. To nie przenośnia

Izraelskie ataki na siedziby palestyńskie spowodowały, ze ludzie stracili dach nad głową, a infrastruktura przypomina jedno wielkie pobojowisko. Mimo tych warunków Palestyńczycymuszą żyć dalej, starając się przywrócić swój rytm życia, brutalnie zakłócony przez warunki wojenne.

Na zdjęciu zawodnicy klubu z Gazy, którego budynki zostały zniszczone przez pociski (kliknij, aby powiększyć).


Slumsy będą się rozrastać

Na świecie będzie przybywać mieszkańców tzw. slumsów. Wzrost w ciągu 15 lat prognozuje się na liczbę aż 1 mld osób. Widać światowy system gospodarczy, oparty na prymacie kapitalistyczno-państwowym z dyktatem sfery uprzywilejowanych biznesmenów włącznie, nie zapewnia ogólnej szczęśliwości na świecie.

Kolejnym interesującym zjawiskiem, jaki będziemy obserwować w najbliższych latach, będzie eksplozja demograficzna Afryki. Badający to zagadnienie wskazują, że w 2030 roku 90 proc. dzieci w grupie wiekowej 0-14 zamieszkiwać będzie jedno z afrykańskich miast. I oczywiście co nie dziwi – populacja Europy będzie się kurczyła.


Prekariat – nowe słówko w politycznej żonglerce

Prekariat. Ostatnio popularne określenie, szczególnie wśród środowisk próbujących zbić na tej nowej terminologii – odnoszącej się w znaczeniu i wymowie do wyzyskiwanych proletariuszy wieków minionych – kapitał polityczny. Przyglądajmy się więc nowemu określeniu, które raczej nie ma większej szansy na trwałe zaistnieć w katalogu pojęć politycznych. Dlaczego? Może dlatego, że mało w nim tożsamości, z którą mogliby się identyfikować ludzie określani w ten sposób, co więcej – przedstawiciele zblazowanego pokolenia industrialnego. A może dlatego, ze termin ten obejmuje tak szeroki zakres społeczeństwa?   

„Większości z nas może popaść w prekariat, jeśli wydarzy się jakiś wypadek albo kryzys pozbawi nas poczucia bezpieczeństwa. Musimy jednak pamiętać, że prekariat nie składa się wyłącznie z ofiar. Jedni wchodzą w jego skład, ponieważ nie chcą sięgnąć po inne możliwości, inni, ponieważ pasuje to do ich konkretnej sytuacji w danym czasie. Krótko mówiąc, prekariat jest zróżnicowany” – pisze w swojej książce „Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa” prof. Guya Standing.

Serwisy.gazetaprawna.pl 
 
Kwiecień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych