2015-05-20

Piłka w gruzach. To nie przenośnia / Slumsy będą się rozrastać / Prekariat – nowe słówko w politycznej żonglerce


Piłka w gruzach. To nie przenośnia

Izraelskie ataki na siedziby palestyńskie spowodowały, ze ludzie stracili dach nad głową, a infrastruktura przypomina jedno wielkie pobojowisko. Mimo tych warunków Palestyńczycymuszą żyć dalej, starając się przywrócić swój rytm życia, brutalnie zakłócony przez warunki wojenne.

Na zdjęciu zawodnicy klubu z Gazy, którego budynki zostały zniszczone przez pociski (kliknij, aby powiększyć).


Slumsy będą się rozrastać

Na świecie będzie przybywać mieszkańców tzw. slumsów. Wzrost w ciągu 15 lat prognozuje się na liczbę aż 1 mld osób. Widać światowy system gospodarczy, oparty na prymacie kapitalistyczno-państwowym z dyktatem sfery uprzywilejowanych biznesmenów włącznie, nie zapewnia ogólnej szczęśliwości na świecie.

Kolejnym interesującym zjawiskiem, jaki będziemy obserwować w najbliższych latach, będzie eksplozja demograficzna Afryki. Badający to zagadnienie wskazują, że w 2030 roku 90 proc. dzieci w grupie wiekowej 0-14 zamieszkiwać będzie jedno z afrykańskich miast. I oczywiście co nie dziwi – populacja Europy będzie się kurczyła.


Prekariat – nowe słówko w politycznej żonglerce

Prekariat. Ostatnio popularne określenie, szczególnie wśród środowisk próbujących zbić na tej nowej terminologii – odnoszącej się w znaczeniu i wymowie do wyzyskiwanych proletariuszy wieków minionych – kapitał polityczny. Przyglądajmy się więc nowemu określeniu, które raczej nie ma większej szansy na trwałe zaistnieć w katalogu pojęć politycznych. Dlaczego? Może dlatego, że mało w nim tożsamości, z którą mogliby się identyfikować ludzie określani w ten sposób, co więcej – przedstawiciele zblazowanego pokolenia industrialnego. A może dlatego, ze termin ten obejmuje tak szeroki zakres społeczeństwa?   

„Większości z nas może popaść w prekariat, jeśli wydarzy się jakiś wypadek albo kryzys pozbawi nas poczucia bezpieczeństwa. Musimy jednak pamiętać, że prekariat nie składa się wyłącznie z ofiar. Jedni wchodzą w jego skład, ponieważ nie chcą sięgnąć po inne możliwości, inni, ponieważ pasuje to do ich konkretnej sytuacji w danym czasie. Krótko mówiąc, prekariat jest zróżnicowany” – pisze w swojej książce „Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa” prof. Guya Standing.

Serwisy.gazetaprawna.pl 
 
Styczeń 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych