2015-05-12

USA niechętnie wspomoże Kurdów / W Anglii małe starcia / Gigant GMO chce być jeszcze większy


USA niechętnie wspomoże Kurdów

W kontekście tej informacji trzeba nadmienić, że pomysł wsparcia Kurdów może być dla USA niekorzystny jeszcze z kilku innych powodów. W grę wchodzą dobre relacje z Turcją, a ta nie ma interesu w wzmacnianiu Kurdów, walczacych o swoją niezależność i podmiotowość. Poza tym Kurdowie, szczególnie ci na terytorium Syrii, tworzą w ostatnim czasie ciekawy eksperyment polityczno-społeczny o wydźwięku antykapitalistycznym i kooperatywnym. Polega on na budowaniu społeczeństwa opartego na radach rządzonych w sposób demokratyczny! W społeczeństwie wydawałoby się podzielonym waśniami religijnymi i szowinizmem budowany jest model współpracy, a niektóre rozwiązania wybiegają nawet dalej w swoim przesłaniu, niż niejeden projekt z tzw. demokratycznego świata. Mowa na przykład o szerzeniu równości płci, co jak na te tereny musi budzić spore zdziwienie. Tymczasem oddziały zbrojne Kurdów, jakie walczą z oddziałami z Państwa Islamskiego, rekrutują się również wśród kurdyjskich kobiet, bardzo walecznych i zaangażowanych ideologicznie! Żeby się zbytnio nie rozpisywać, swoją wiedzę warto poszerzyć o informacje m.in. z tego źródła: https://freelab2014.wordpress.com/2014/10/08/kobane-miasto-walczace/

Na zdjęciu: Ceylan Ozalp, młoda syryjska Kurdyjka walcząca z bojownikami Państwa Islamskiego, zastrzeliła się, gdy w czasie odpierania szturmu na miasto Kobane skończyła jej się amunicja. Wybrała śmierć zamiast islamskiej niewoli.

Sekretarz Obrony USA Ashton B. Carter powiedział, że Pentagon sprzeciwia się bezpośredniemu uzbrojeniu sił kurdyjskich i sunnickich plemion. Jest to echo ostatniego projektu ustawy, która ma wspomóc przeciwników Państwa Islamskiego w Iraku.

Psz.pl


W Anglii małe starcia

W Anglii tzw. młodzież alternatywna, nazywana też anarchistyczną (patrząc na amatorskie filmiki bardziej pasuje to pierwsze określenie), poprzepychała się i poganiała trochę z policją państwową.

Policja oblicza, że około stu demonstrantów zebrało się po południu przed siedzibą Partii Konserwatywnej skandując "Przecz z Torysami", po czym przeszło w pobliże Downing Street, na kilka godzin blokując ruch pojazdów na Whitehallu. Początkowo pokojowy protest nabrał później bardziej gwałtownego charakteru.

Bankier.pl


Gigant GMO chce być jeszcze większy

Czy dojdzie do poszerzenia strefy wpływów producenta sztucznie generowanej żywności spod znaku GMO? Niezbyt to dobra wiadomość dla wszystkich zatroskanych o walory zdrowotne produktów spożywczych.   

Największy na świecie producent GMO, koncern Monsanto, chce przejąć spółkę Syngenta, globalnego lidera w produkcji nawozów sztucznych. Amerykanie chcą zapłacić za szwajcarską spółkę 45 mld dol.

Forsal.pl 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych