2015-05-03

Mniej chce wrócić, mniej przysyłają / Wiosenny wypad na Wileńszczyznę – podsumowanie zbiórki / Kooperatywy w praktyce – spotkanie w Warszawie


Mniej chce wrócić, mniej przysyłają

Które to już z kolei badanie potwierdzające trend wyludniania się Polski z przyczyn ekonomicznych? Tym razem to Narodowy Bank Polski opublikował raport, z którego wynika, że coraz rzadziej Polacy myślą o powrocie nad Wisłę. Mowa o polskiej emigracji zarobkowej ostatnich lat na Wyspy.

Hurraentuzjaści polskiej emigracji pomału tracą też argument, że dzięki niej do Polski płynie strumień pieniędzy z zagranicy od emigrantów. Okazuje się bowiem, że strumień ten systematycznie maleje.

Liczbowo wygląda to następująco: z terenów Wielkiej Brytanii do naszego okupacyjnego państwa decyduje się powrócić zaledwie kilka procent rodaków. Ponad połowa (53 proc.) przyznała, że nie myśli o powrocie. Część emigrantów stabilizuje swój pobyt w nowym miejscu zakupem nieruchomości (16 proc.), jedna czwarta rozważa taki krok.

Oczywiście nie trzeba dodawać, że większość polskich emigrantów przyznało, iż to zarobki mogłyby zachęcić ich do powrotu.


Wiosenny wypad na Wileńszczyznę – podsumowanie zbiórki

Kibice Legii Warszawa podsumowują rezultaty swojej wiosennej akcji dla Polaków z Wileńszczyzny.

Tydzień temu wybraliśmy się w weekendową, kresową podróż z kolejną odsłoną pomocy Polakom zamieszkującym dzisiejsze tereny Litwy. Zbiórka chemii i kosmetyków w Źródle nie przyniosła może oszałamiających rezultatów, ale jak na pierwszą od trzech lat organizowaną tego typu akcję wiosną, tragedii nie było, za co szacunek oraz podziękowania dla wszystkich którzy w niej uczestniczyli.

LegiaPamietaMY


Kooperatywy w praktyce – spotkanie w Warszawie

Jak działa kooperatywa w praktyce, ale nie na podstawie podań historycznych, ale przykładów współczesnych. Choć rozważania tylko teoretyczne, to przecież od czegoś trzeba wyjść.

Spotkanie pt. „Socjologia kooperacji. Społeczne aspekty funkcjonowania nowych form spółdzielczości w Polsce” odbędzie się 7 maja 2015 roku o godz. 16.30 w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych w Warszawie (ul. Nowy Świat 67, sala 1 im. A. Podgóreckiego).

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w seminarium prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Celem seminarium jest przedstawienie wyników najnowszych badań nad społecznymi aspektami funkcjonowania spółdzielczości w Polsce. W trakcie seminarium zostaną przedstawione wyniki najnowszych badań nad nowymi formami spółdzielczości w mieście i na wsi, jak spółdzielcze grupy producentów rolnych czy nieformalne lub formalizujące się kooperatywy spożywcze w miastach, ale także np. nad spółdzielniami mieszkaniowymi. W trakcie seminarium będziemy starali się odpowiedzieć m.in. na następujące pytania: kim są nowi spółdzielcy i jakie są ich motywacje? Jakie są źródła zmiany wizerunku spółdzielczości w Polsce i dążenia do jej odnowy? Jak funkcjonują i w jaki sposób nowe formy kooperacji współpracują ze swoim otoczeniem społecznym? Jakie są relacje obecnie funkcjonujących spółdzielni/ kooperatyw z ich odpowiednikami na Zachodzie, a jak mają się do polskiej tradycji spółdzielczej? W momencie, gdy, jak się zdaje, budowany przez lata transformacji negatywny wizerunek spółdzielczości ulega powolnej przemianie, powstaje także coraz więcej zrzeszeń odwołujących się do spółdzielczych zasad, socjologiczna refleksja nad kooperatyzmem w praktyce staje się potrzebna i aktualna.

Kooperatywnie.wordpress.com 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych