2015-04-03

Zbiórka kibiców dla Polaków na Litwie / Klasy panujące w Katalonii przewidują oderwanie od Hiszpanii / Młodzi bezrobotni


Zbiórka kibiców dla Polaków na Litwie

Obserwujcie lokalne ekipy kibicowskie w swoich miejscowościach, bo możecie zyskać możliwość uczestnictwa w pożytecznych akcjach społecznych. Jedną z nich szykuje środowisko warszawskich fanatyków. Więcej szczegółów:

Po udanej grudniowej akcji przeprowadzonej przez legionistów będzie miała miejsce kolejna wiosenna jej odsłona, niosąca pomoc Polakom z Wileńszczyzny. Tym razem celem będzie dostarczenie Polakom zamieszkującym tamtejsze tereny środków szeroko rozumianej chemii gospodarczej, w tym kosmetyków codziennego użytku.

Po wprowadzeniu na Litwie waluty Euro, ceny oczywiście poszybowały w górę, a więc sytuacja i tak żyjących już w ciężkich warunkach rodaków uległa znacznemu pogorszeniu.

Zbierane będą następujące środki:

Kosmetyki:
- mydło (zarówno w płynie jak i tradycyjne, w kostkach)
- pasta i szczotki do zębów
- żele/płyny do kąpieli
- szampony do włosów
- kremy nawilżające
- dezodoranty/inne pachnidła

Chemia:
- płyny do naczyń
- środki dezynfekujące i czyszczące do łazienek/WC/urządzeń sanitarnych (np. Cif, Domestos)
- płyny do mycia szyb
- płyn do mycia posadzek/podłóg
- papier toaletowy
- ręczniki papierowe (pojadą do szkolnych łazienek)

Legionisci.com


Klasy panujące w Katalonii przewidują oderwanie od Hiszpanii

Proniepodległościowe ugrupowania z Katalonii podpisały porozumienie, w którym zakładają oderwanie się od Hiszpanii w 2017 r. Decydujące znaczenie będą miały wrześniowe wybory regionalne. Jeśli zdecydowane zwycięstwo odniosą w nich zwolennicy autonomii, wedle obecnych zamysłów – mają oni stworzyć podwaliny prawne pod nową formę organizacji, czyli de facto nowe państwo Katalonii.

Nowe państwo – trudno, ale w myśl zasady regionalizmu każde osłabianie wielkiego organizmu państwowego wychodzi na korzyść zwykłym ludziom, których poddaje się mniejszej represji podatkowej. Chociażby z tak prostego powodu, jak konkurencja międzypaństwowa, która wymusza na klasie rządzącej przypodobywanie się swoim niewolnikom.

Oby tylko decyzja o autonomii nie zapadła bez udziału szerokich mas społeczeństwa Katalonii, bo w przeciwnym wypadku nie spełni swojej podstawowej funkcji – pobudzania do zaangażowania obywatelskiego w budowaniu odpowiadających zainteresowanym warunków życia. W końcu jaki byłby sens takiego kroku, skoro sami Katalończycy nie widzieliby w nowej rzeczywistości politycznej szansy na lepsze jutro?


Młodzi bezrobotni

Co trzynasty Polak nie ma pracy.  W grupie poniżej 25 lat już prawie co piąty, podaje  „Rzeczpospolita”.

Stopa bezrobocia wśród osób do 25 roku życia wyraźnie spadła w ostatnim roku, ale nadal pozostaje ogromna.  Według Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności w IV kwartale 2014 r. wyniosła 22 proc. Średnia wynosi w Polsce 8, 1 proc.

Solidarnoscpebeka.pl 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych