2015-01-26

Migracja a wymieralność języków / Michel Houellebecq – wokół najnowszej książki / Skorumpowani prokuratorzy w Kosowie


Migracja a wymieralność języków

Migracja to element globalizacji na płaszczyźnie społecznej. Jedną z jej konsekwencji będzie wymieranie języków. Tak przynajmniej uważa językoznawca dr John McWhorter z Uniwersytetu Columbia, który nadmienia, że ze 6 tys. używanych języków na świecie w obecnym czasie, za sto lat będziemy posługiwać się zaledwie 600 z nich. O swoich spostrzeżeniach pisze na łamach „The Wall Street Journal”.  

Główny powód wymieralności języków, i jak można przypuszczać także przyporządkowanej do poszczególnych języków kultury oraz konkretnych grup etnicznych, tkwi w procesach migracyjnych. Globalizacja na płaszczyźnie zarobkowej powoduje bowiem nasilanie się procesów unifikacyjnych na płaszczyźnie pozaekonomicznej. Stąd według naukowca najpopularniejszymi językami w 2115 roku mogą być j. angielski i j. chiński.

Źródło własne


Michel Houellebecq – wokół najnowszej książki

Zideologizowane media powszechne głównego nurtu uważają francuskiego pisarza Michel’a Houellebecq’a za „kontrowersyjnego”. To taki przymiotnik, jaki stosują na określenie osób posiadających własne zdanie, inne niż narzucone przez główne ośrodki władzy standardy myślenia.  

Co jest tym: innym zdaniem”? Podejście do islamu. Ostatnio pisarz pojawił się na europejskim festiwalu literackim lit.Cologne w Kolonii. Spotkanie odbywało się w atmosferze zamachu na redakcję „Charlie Hebdo”, w którym pisarz stracił swojego przyjaciela. Przy okazji promował swoją nową książkę, w której kreśli wizję przyszłej Francji, jako kraju gdzie rządzi prezydent o wyznaniu islamskim.   

Houellebecq opowiada o swoim nowym dziele: „Po pierwsze: moja książka nie jest wyrazem islamofobii, po drugie: takie książki mają prawo powstawać”. Dodaje że próbował zachować w niej odpowiedni balans w opisach tego, czym może stać się islam w przyszłości i jakiego może nabrać znaczenia.   

Houellebecq uważa, że Francja lat ’60 nie miała takich problemów z własną tożsamością, jak obecnie.

Pytanie tylko, kogo rozumieć pod pojęciem „Francja”? Polityków, w których sam Houellebecq nie widzi nikogo, kto niesie jakiekolwiek wartości dla współczesnych Francuzów? Może rodzimą francuską ulicę, która z pewnością wydaje się podzielona ideologicznie, choć tendencje antyimigracyjne, przyjmując, że są one pochodną postaw tożsamościowych, utrzymują się na w miarę wysokim poziomie.  

Źródło własne


Skorumpowani prokuratorzy w Kosowie

Historię piszą zwycięscy, czyli inaczej ci, którzy posiadali w danym momencie na tyle siły, by pokonać przeciwnika i zdusić sprawiedliwy osąd. Czasami jednak pojawiają się pewne komplikacje w przekazie historycznym pisanym przez zwycięzców.

Może zaistnieje możliwość obiektywnej analizy konfliktu na Bałkanach w kontekście proklamacji tworu państwowego o nazwie Kosowo?    

Prokurator unijnej misji policyjno-prawnej EULEX w Kosowie Maria Bamieh, oskarżyła trzech innych prokuratorów o branie łapówek od kosowskiego świata przestępczego. (...)

Pod koniec ubiegłego roku Kosowo było pogrążone w kryzysie politycznym. Dwa największe ugrupowania w parlamencie nie mogły się porozumieć. Mówiono, że kryzys rządowy może być powodem niepowołania w styczniu 2015 roku specjalnego trybunału ds. osądzenia zbrodni Wyzwoleńczej Armii  Kosowa (UÇK).

Wprost.pl 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych