2015-01-15

Kooperatyzm na uczelni – wykłady / Urzędnicy rozdzielili rodzinę / Warto wiedzieć, co nowego z GMO


Kooperatyzm na uczelni – wykłady

Już dzisiaj pierwsze spotkanie na temat kooperatyzmu. Po więcej wchodźcie tutaj:

Laboratorium Kooperacji, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają serdecznie do udziału w sympozjum naukowym „Filozofia kooperatyzmu. Od idei do praktyki” poświęconym idei i praktyce kooperatyzmu. Szczegółowe informacje na temat programu sympozjum dostępne są na stronie internetowej http://kooperatywnie.wordpress.com/

Spotkania w ramach sympozjum będą odbywać się naprzemiennie w Poznaniu i Warszawie. Gospodarzem spotkań będą odpowiednio Instytut Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkie spotkania zaplanowane są na rok akademicki 2014–2015.

https://pl-pl.facebook.com/events/662138297233459/?ref=3&ref_newsfeed_story_type=regular


Urzędnicy rozdzielili rodzinę

Urzędnicy podjęli decyzję, że rodzina jest biedna i doprowadzili do jej rozdzielenia.

To prawdziwy dramat! Szczęśliwa siedmioosobowa rodzina została rozdzielona siłą. Angelice (26 l.) i Mariuszowi (33 l.), młodym rodzicom z Wałbrzycha, odebrano piątkę dzieci. Sandra, Kacper, Nikola, Dominik i Mariusz trafili prosto do domu dziecka. Najstarsza dziewczynka, ma dopiero 7 lat, a najmłodszy Mariuszek zaledwie 5 miesięcy. Dlaczego doszło do takiego koszmaru? Dzieci zostały im odebrane, bo rodzice, choć uczciwi i starający się o dobro swoich dzieci, są... biedni!

Fakt.pl


Warto wiedzieć, co nowego z GMO

Sprawa dotyczy naszego zdrowia, więc tematyką upraw roślin genetycznie modyfikowanych powinniśmy być zawsze zainteresowani.

Obecnie wszystko w tym temacie rozbija się o pytanie, czy nowe unijne przepisy ułatwią wprowadzenie zakazu upraw roślin genetycznie modyfikowanych? Przepisy mają dawać większą decyzyjność poszczególnym krajom w kwestii tego, czy dana odmiana GMO będzie mogła być uprawiana na danym terytorium.

Zieloni są jednak innego zdania, uważając, że przepisy te w rzeczywistością otwierają furtkę dla upraw GMO na terenie UE, a nie ograniczają podobne praktyki. Uważają, że w ten sposób autoryzuje się uprawy nowych roślin genetycznie modyfikowanych.

Obecny stan jest następujący. W UE dopuszczone jest uprawianie GMO, które unijna instytucja uzna za „niezagrażające zdrowiu i życiu”, co może równie dobrze oznaczać, że wielkie korporacje słono jej za to „uznanie” zapłaciły, a ich działania lobbujące w podobnych przypadkach nie są wcale żadną tajemnicą. Kto wie? Żeby jakiś lokalny kraj mógł zabronić upraw GMO u siebie musi to uzasadnić względami bezpieczeństwa ludzi i środowiska. Ponoć w praktyce jest to trudne.

W UE uprawia się modyfikowaną kukurydzę MON 810. Jest uprawiana głównie w Hiszpanii, a na znacznie mniejszą skalę także w Portugalii, Czechach, na Słowacji i w Rumunii. Tak więc ostrożnie z produktami z tych krajów.

Do niedawna można było również uprawiać chemicznego ziemniaczanego potworka Amflora, produkowanego przez niemiecką grupę chemiczną BASF, ale wycofano to coś z rynku ze względu na jakieś „ominięcie procedury”. Znaczy się, że jak zapłacą ile trzeba, to dochowają procedur?

Źródło własne 
 
Kwiecień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych