2015-01-15

Kooperatyzm na uczelni – wykłady / Urzędnicy rozdzielili rodzinę / Warto wiedzieć, co nowego z GMO


Kooperatyzm na uczelni – wykłady

Już dzisiaj pierwsze spotkanie na temat kooperatyzmu. Po więcej wchodźcie tutaj:

Laboratorium Kooperacji, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają serdecznie do udziału w sympozjum naukowym „Filozofia kooperatyzmu. Od idei do praktyki” poświęconym idei i praktyce kooperatyzmu. Szczegółowe informacje na temat programu sympozjum dostępne są na stronie internetowej http://kooperatywnie.wordpress.com/

Spotkania w ramach sympozjum będą odbywać się naprzemiennie w Poznaniu i Warszawie. Gospodarzem spotkań będą odpowiednio Instytut Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkie spotkania zaplanowane są na rok akademicki 2014–2015.

https://pl-pl.facebook.com/events/662138297233459/?ref=3&ref_newsfeed_story_type=regular


Urzędnicy rozdzielili rodzinę

Urzędnicy podjęli decyzję, że rodzina jest biedna i doprowadzili do jej rozdzielenia.

To prawdziwy dramat! Szczęśliwa siedmioosobowa rodzina została rozdzielona siłą. Angelice (26 l.) i Mariuszowi (33 l.), młodym rodzicom z Wałbrzycha, odebrano piątkę dzieci. Sandra, Kacper, Nikola, Dominik i Mariusz trafili prosto do domu dziecka. Najstarsza dziewczynka, ma dopiero 7 lat, a najmłodszy Mariuszek zaledwie 5 miesięcy. Dlaczego doszło do takiego koszmaru? Dzieci zostały im odebrane, bo rodzice, choć uczciwi i starający się o dobro swoich dzieci, są... biedni!

Fakt.pl


Warto wiedzieć, co nowego z GMO

Sprawa dotyczy naszego zdrowia, więc tematyką upraw roślin genetycznie modyfikowanych powinniśmy być zawsze zainteresowani.

Obecnie wszystko w tym temacie rozbija się o pytanie, czy nowe unijne przepisy ułatwią wprowadzenie zakazu upraw roślin genetycznie modyfikowanych? Przepisy mają dawać większą decyzyjność poszczególnym krajom w kwestii tego, czy dana odmiana GMO będzie mogła być uprawiana na danym terytorium.

Zieloni są jednak innego zdania, uważając, że przepisy te w rzeczywistością otwierają furtkę dla upraw GMO na terenie UE, a nie ograniczają podobne praktyki. Uważają, że w ten sposób autoryzuje się uprawy nowych roślin genetycznie modyfikowanych.

Obecny stan jest następujący. W UE dopuszczone jest uprawianie GMO, które unijna instytucja uzna za „niezagrażające zdrowiu i życiu”, co może równie dobrze oznaczać, że wielkie korporacje słono jej za to „uznanie” zapłaciły, a ich działania lobbujące w podobnych przypadkach nie są wcale żadną tajemnicą. Kto wie? Żeby jakiś lokalny kraj mógł zabronić upraw GMO u siebie musi to uzasadnić względami bezpieczeństwa ludzi i środowiska. Ponoć w praktyce jest to trudne.

W UE uprawia się modyfikowaną kukurydzę MON 810. Jest uprawiana głównie w Hiszpanii, a na znacznie mniejszą skalę także w Portugalii, Czechach, na Słowacji i w Rumunii. Tak więc ostrożnie z produktami z tych krajów.

Do niedawna można było również uprawiać chemicznego ziemniaczanego potworka Amflora, produkowanego przez niemiecką grupę chemiczną BASF, ale wycofano to coś z rynku ze względu na jakieś „ominięcie procedury”. Znaczy się, że jak zapłacą ile trzeba, to dochowają procedur?

Źródło własne 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych