2015-01-05

Macedońscy studenci na ulicach / Budżet partycypacyjny dla Mielca / Polki terrorystki


Macedońscy studenci na ulicach

Nie można było nie wspomnieć o tym proteście. Na ulice wyszli macedońscy studenci. Ich manifestacje przyciągnęły tysiące ludzi. O co im chodzi? Nie podobają im się pomysły władzy, aby wprowadzono egzaminy zewnętrzne. Zagrażałoby to niezależności uniwersytetów. Nikt ze strony władz nie chciał z nimi dyskutować, co tylko zaogniło sytuację.

Protesty przebiegają jak na razie falami. Pierwszy, 17 listopada, zgromadził około dwóch tysięcy protestujących. Następny liczył już około dziesięciu tysięcy i odbył się w Skopie ponad trzy tygodnie po pierwszym.

Reforma egzaminów zewnętrznych funkcjonuje już w Macedonii na poziomie szkoły średniej. Nie sprawdza się, ponieważ w przypadku rozbieżności pomiędzy wynikiem egzaminu szkolnego a zewnętrznego, odpowiedzialność finansową ponosi nauczyciel. Co więcej, przewiduje się zaostrzenie kar pod tym względem.  Prowadzi to do patologicznych sytuacji przy zaniżaniu ocen itp.  

Źródło własne


Budżet partycypacyjny dla Mielca

Portal Sagnet.pl, który zaproponował patronat medialny nad akcją informacyjną ws. budżetu partycypacyjnego dla Mielca, wspomina o ostatniej akcji sponarchistów i osób towarzyszących na ulicach Mielca. Administratorowi należy tylko podziękować za wsparcie tej kampanii społeczno-informacyjnej. Mamy nadzieję, że prędzej czy później o budżecie partycypacyjnym będzie mówił już cały Mielec, i że wzrośnie przez to świadomość demokratyczna i obywatelska lokalnej społeczności, co przełoży się na wprowadzenie budżetu partycypacyjnego do praktyki politycznej w mieście.  

Sagnet.pl


Polki terrorystki

Wzmiankowaliśmy już o książce Wojciecha Lady. Teraz przyszła kolej na odkrywanie kolejnych ciekawych wątków historycznych z zakresu walki na polskich ulicach. W roli głównej: panie.

Każda miała przywiązane do nóg po kilka pistoletów, naboje transportowały w majtkach, a dynamit najlepiej komponował im się z gorsetem. Kobiety w rewolucyjnych czasach bywały bardziej zabójcze niż niejeden mężczyzna.

Ciekawostkihistoryczne.pl 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych