2014-12-30

Legijna paczka na Kresy 2014 / Film o „Solidarności Walczącej” / Chrześcijanie prześladowani


Legijna paczka na Kresy 2014

Już wiemy, że w tym roku akcja kibiców Legii Warszawa została przeprowadzona z niespotykanym dotąd w poprzednich edycjach rozmachem.    

Po pierwszych dwóch tygodniach mieliśmy lekkie obawy, co do przebiegu całej akcji, bo nie wyglądało to początkowo zbyt wesoło. Ostatecznie okazało się jednak, że legijna brać po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, tyle że niemal wszyscy przynoszący dary finiszowali na ostatnią chwilę. Tydzień przed ogłoszoną końcową datą był dla nas logistycznie trzęsieniem ziemi, ale z pomocą wspierających nas kolegów z trybun, ostatecznie uwinęliśmy się ze wszystkim na czas.

Legionisci.com


Film o „Solidarności Walczącej”

W zapowiedziach film o „Solidarności Walczącej”, formacji do tego stopnia nieprzejednanej i wiernej swojej antysystemowej walce w dobie PRL-u, że do dnia dzisiejszego pominiętej przez ogólnohistoryczny przekaz edukacyjny.   

Filmu można spodziewać się z początkiem roku 2015. Nie będzie to film typowy dla dokumentu, a coś w rodzaju dzieła nowatorskiego, za które odpowiada Paweł Przewoźny.  Oto, co powiedział twórca obrazu: Nie spodziewajcie się ujęcia typowo dokumentalnego i gadających głów. Pojawią się ważne retrospekcje, a nawet efekty science-fiction. Nie chcę tego za bardzo rozwijać, żeby za dużo nie zdradzić.

Film nie może liczyć na wielki budżet, ale pracująca przy nim ekipa zapewnia, że nie ma to żadnego wpływu na ich pracę. Pomagają różne instytucje, czy to finansując, czy pomagając w pokonywaniu biurokratycznych przeszkód. Długość produkcji to 30 min. 

Spotykamy na swojej drodze wielu przychylnych ludzi, którzy widzą, że nasz projekt jest potrzebny. Przerywa on dziwne milczenie o „Solidarności Walczącej” w dyskursie historyczno-społecznym. Ja na początku nie zdawałem sobie nawet sprawy z różnicy miedzy tą wielką „Solidarnością”, a „Solidarnością Walcząca”. Myślałem, że ta druga jest częścią tej pierwszej, ale im głębiej wchodziłem w temat, tym bardziej się nim ekscytowałem i tak zaczęła się przygoda – powiedział młody reżyser ze Zbuczyna.


Chrześcijanie prześladowani

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie opublikowało raport, z którego wynika, że chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie, a stopień prześladowań chrześcijan ciągle wzrasta.

Wyznawcy religii chrześcijańskiej nie mogą liczyć na wolność religijną i spotykają się z brutalnymi prześladowaniami. Prawie 60 proc. krajów na świecie nie respektuje tej wolności względem chrześcijan, z których 200 mln jest brutalnie prześladowanych, a 350 mln poddawanych różnym formom dyskryminacji.

Raport zwraca uwagę na dramatyczną sytuację pod tym względem na Bliskim Wschodzie i Afryce, a także na wzrost nietolerancji religijnej wobec chrześcijaństwa w Europie Zachodniej, gdzie głównego winowajcę upatruje się w „agresywnym ateizmie”.

Niestety nie posiadamy żadnych dodatkowych informacji na temat tego, w jakim stopniu zachowanie hierarchów Kościoła wpływa na antychrześcijańskie nastroje w kręgu kultury zachodniej. Choćby nie była to przyczyna dominująca, dla pełniejszego oglądu rzeczywistości warto prześledzić i ten wątek, a nie tylko chować głowę w piasek i udawać, że takie zjawiska nie mają miejsca, jak czynią to dzisiejsi duchowni.

⇒Źródło własne

►Wiktor Biskupiec

►TeO


 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych