2014-11-08

Komunistyczna spuścizna i traumatologia trumien / Nowy „kanał przerzutowy” środków publicznych do prywatnej kasy? / 6 listopada w Hongkongu


Komunistyczna spuścizna i traumatologia trumien

Jak podaje „Nasz Dziennik”, specjalna podkomisja sejmowa rozpocznie prace nad prawem umożliwiającym usuwanie symboliki komunistycznej z przestrzeni publicznej.

Wydaje się to jednak mało realne w realizacji, gdyż podobne projekty i zamysły były już odgrzewane w przeszłości, ale nikt nie potraktował ich poważnie. A nawet gdyby udało się przeforsować stosowny projekt do realizacji na poziomie samorządów – powiedzmy sobie szczerze – nikt się tego nie podejmie, chyba że jakieś jednostkowe w skali całego kraju struktury. Komu z wychowanych przez miniony ustrój tudzież wychowanych w innej rzeczywistości politykierów będzie chciało babrać się w przeszłości?

Owszem, polityka historyczna to istotna kwestia, ale nie na tyle ważna, żeby robić koło niej tyle szumu, w czym celują formacje i organizacyjki rodem z dwudziestolecia międzywojennego, jak na przykład Młodzież Wszechpolska czy Obóz Narodowo-Radykalny. Poza tym, co z tego, że usuniemy jakąś ulicę, skoro w świadomości ludzkiej i tak pozostanie pustka – inaczej mówiąc: kosmopolityzm, materializm, obojętność. Tego nie da się wyplenić usunięciem nazewnictwa czy innej rzeczy materialnej.

A tak prawdę mówiąc, co pewnie niektórym wyda się „kontrowersyjne”, to uważam, iż na daną chwilę ważniejsze od biegania wokół historii są sprawy bytowe i generalnie społeczne. Przejmowanie się pomnikami historii pozostawiamy grupom rekonstrukcji historycznej. Czasami mam nawet wrażenie, że wszystkie te odgrzebywane z historii postaci i ikony, gdyby mogły choć na chwilę do nas przemówić z zaświatów, zasugerowałby delikatnie, aby zająć się czymś istotnym ze współczesnego punktu widzenia, dokładnie tak, jak one robiły to w odniesieniu do realiów ówczesnych.

I tego chyba w głównej mierze brakuje współczesnym ruchom tożsamościowym, szczególnie polskim – traumatologia trumien przysłania realną działalność patriotyczną, inaczej prospołeczną. Zamiast pomocy społecznej w ramach wsparcia biedniejszych warstw narodu/społeczeństwa – wieczna, niekończąca się opowieść pt. „Cześć i chwała bohaterom”. Zamiast realnej działalności oddolnej – radość z darcia ryja na manifestacjach ulicznych i śledzenia fotek „złowrogich antysystemowców-wywrotowców”, których cała działalność w ostatnich latach opierała się głównie na „darciu ryja”, nic ponad to.


Nowy „kanał przerzutowy” środków publicznych do prywatnej kasy?

Najwyższe władze w Polsce znalazły dobry sposób na wyprowadzanie pieniędzy podatników i zapychanie nimi portfeli polskich oligarchów i korporacjonistów?

Rząd zapłacił przedsiębiorstwom 680 mln zł, żeby były gotowe na wypadek wojny. Bronić granic będą m.in. Zygmunt Solorz-Żak, Jerzy Starak i Zbigniew Jakubas.

Na ten temat nikt nie ma nic do powiedzenia. Zarówno urzędnicy ministerstw, jak i przedsiębiorcy, słysząc pytanie dziennikarza o rządowy Program Mobilizacji Gospodarki (PMG), nabierają zwykle wody w usta i ucinają rozmowę.

http://www.pb.pl/3927552,72602,firmy-moga-pojsc-w-kamasze


6 listopada w Hongkongu

Można powiedzieć, iż w Hongkongu po staremu. 6 listopada dochodzi do kolej konfrontacji pomiędzy prodemokratycznymi mieszkańcami tej autonomii a służbami państwowymi.

Protest młodych ludzi przeciwko ograniczaniu praw demokratycznych Hongkongu przez Chiny nie ograniczył się tylko do wykrzykiwania antyrządowych haseł. Reakcja policji wywoła kontrreakcję manifestantów, których liczne grono przywdziało maski Guya Fawkesa, popkulturowej ikony antysystemowego buntu. Doszło więc do konfrontacji bezpośredniej na linii policja-manifestanci, których posądza się jak zwykle w takich przypadkach o „tajemnicze i niegodne” otrzymywanie wsparcia finansowego z niemniej „tajemniczych i niegodnych źródeł”. Tak jakby już ludzie nie mogli sami od siebie powiedzieć w końcu „dość!”.

►Myślozbrodniarz


 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych