2014-11-03

Dyktatura wojskowa w Burkina Faso? / Moralność podatkowa / Brytyjskie szkoły należą do imigrantów


Dyktatura wojskowa w Burkina Faso?

W Burkina Faso (Afryka Zachodnia), gdzie w wyniku protestów prezydent Campaore ogłosił stan wyjątkowy i rozwiązał rząd, dochodzi do przetasowań i walk o władzę nad państwem wśród kast rządzących.

Swoje porządki miała wprowadzać armia pod przywództwem generała Honore’a Traore’a, który ogłosił się władcą kraju w piątek. Jest on postrzegany jako poplecznik ustępującego pod wpływem protestów prezydenta. Niedługo trwało jego panowanie, bo głową państwa i ludu ogłosił się zaraz po tym podpułkownik Izak Zida.

Szykuje się dyktatura wojskowa?


Moralność podatkowa

Trwają prace nad nową ordynacją podatkową inicjowane przez Ministerstwo Finansów. Ze skromnych enuncjacji prasowych można wywnioskować, że dotyczą one enigmatycznego uproszczenia systemu podatkowego, uszczelnienia poboru podatków i w przypadku wątpliwości interpretacyjnych rozstrzygania sporów na korzyść podatnika. Nie widać żadnej myśli przewodniej zmieniającej logikę fiskalnej opresji państwa w kierunku zmniejszania obciążeń podatkowych dla najmniej i średnio zarabiających rodzin oraz dla półtora miliona małych i średnich przedsiębiorstw. To one tworzą trzy czwarte miejsc pracy na rynku pracy. Gdyby rząd miał czyste intencje w interesie obywateli, otwarcie by o tym informował. Prace nad nową ordynacją owiane są mgłą tajemniczości. Nietrudno domyślić się, jakie intencje kryją się za taką procedurą. Znowu wygra interes budżetu, a nie obywateli.

http://naszdziennik.pl/wp/106267,moralnosc-podatkowa.html


Brytyjskie szkoły należą do imigrantów

Brytyjski system edukacyjny, a konkretyzując – szkoły brytyjskie, nie radzą sobie z falą imigracji. Przewiduje się paraliż oświaty na Wyspach, jeśli sprawa z rosnącą liczbą uczniów-imigrantów nie zostanie rozwiązana.

W brytyjskich szkołach uczy się coraz więcej dzieci z różnych zakątków świata. Dla co piątego ucznia podstawówki brytyjski nie jest podstawowym językiem. Odczuwalny jest brak miejsc do przyjęcia dzieci.

Zapewnienia premiera Wielkiej Brytanii o ograniczeniu wskaźnika imigracji po raz kolejny okazują się tylko propagandowym wyborczym wybiegiem.    

►Wojciech Bratek


 
 
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych