Pismo
„Społecznościowiec”, jak sama nazwa wskazuje – to wydawnictwo podejmujące problematykę społeczną, opisywaną z pozycji wolnościowych. To pełen zakres nigdzie dotąd nie publikowanych autorskich tekstów, jakie wyszły spod sponarchistycznego pióra.

Temat przewodni numeru brzmi „Idea i społeczeństwo”. Jak przystało na ideologicznie pionierskie wydanie, skupiamy się w nim na nakreśleniu kilku podstawowych fundamentalnych założeń myśli sponarchistycznej, wplatając wątki ideologiczne w opis obecnie zachodzących zjawisk społecznych.

W dziale tym poruszamy tematy związane z inicjatywą oddolną („Inicjatywa własna potrzebna od zaraz”), próbując określić szansę na jej rozwój w warunkach zdeterminowanych defetyzmem społeczeństwa. Nie uciekamy od tematów związanych z imigracją, odnosząc się do tego zagadnienia na przykładzie Wielkiej Brytanii („Porozmawiajmy o imigracji na przykładzie brytyjskim”). W jaki sposób chore ambicje rodziców, odzwierciedlające materialistyczne podejście do życia, oddziaływają destrukcyjnie na młode pokolenie – tym zajmujemy się w artykule pt. „Strasznie być dzisiaj dzieckiem, czyli o chorej ambicji rodziców”. Rodzicielstwo nie znika z naszego pola widzenia również w takich tekstach, jak „Matki Polki” czy „Kobieta – rzecz zbędna”, co jak dodatkowo widać po tytułach, nawiązuje do wątku kobiecości w ujęciu współczesnym. „Pomiędzy ideałem a taktyką” to kolejna porcja ideologicznych rozważań, z tym jednak zastrzeżeniem, że podpartych próbami nakreślenia taktyki postępowania, jaka uwzględniałaby możliwości funkcjonowania aktywisty społecznego w warunkach ucisku państwowego.

Dział „Felietony” to zestaw tekstów pisanych w formie trochę pamiętnikarskiej, a więc osobistej i luźnej, lecz mimo wszystko nadal odwołujących się w swym przekazie do ideologicznych zapatrywań autorów. Znajdziecie tu: „Świat pod kluczem”, „Pieniądze nie czynią lepszym”, „Życie według korpo”, „Buty nie idą w parze z alkoholem”, a także tekst pt. „Działajmy charytatywnie”, będący zachętą do działalności charytatywnej, autorstwa redaktora magazynu kibicowsko-narodowego „Patole”.

Miłośnicy historii znajdą coś pod rozwagę w dziale „Historia wiecznie żywa”, a uściślając w artykule „Republika Ostrowiecka – w imię rewolucji, wyzwolenia, narodu, wolności”. Poznacie ideologiczne nastroje i przebieg wydarzeń, jakie doprowadziły do proklamowania tzw. Republiki Ostrowieckiej w warunkach okupacji carskiej. Przykład ciekawy, gdyż niemal zupełnie zapomniany, odkrywający tło niepodległościowo-socjalnej rewolucji.   

Pismo zamyka dział „Warto (prze)czytać”, w którym pod lupę bierzemy interesujące nas wydawnictwa książkowe, często nie ograniczając się do zwykłej recenzji, a raczej podejmując polemikę z ich autorami.

Wszystko to na 74 stronach pisma formatu A4.

Opracowanie graficzne, skład i łamanie: gra_Vix, za co jak zwykle słowa podziękowania.

Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych