Księgarnia

Księgarnia to miejsce, gdzie znajdziesz przede wszystkim ciekawe książki. Chcemy za jej pośrednictwem polecać ciekawe prace publicystyczne lub popularnonaukowe.

Chcemy też, żeby pełniła ona funkcję placówki dydaktycznej o charakterze wolnościowym w ramach bookcrossingu (uwalniania książek), czyli darmowego przekazywania – za naszym pośrednictwem – nowych lub już przeczytanych pozycji innym osobom – z rąk do rąk.

Preferujemy koleżeńską wymianę książek twarzą w twarz, a tym samym koleżeńską wymianę myśli i idei.  

Oznacza to, że nie przyjmujemy żadnych zamówień, nie zamierzamy zarabiać na dostępnych tu pozycjach, nie prowadzimy ich sprzedaży wysyłkowej, a tym samym nie gromadzimy danych osobowych ani ich nie przetwarzamy.

Jeśli dana treść lub książka chce być odnaleziona, na pewno znajdzie drogę do czytelnika.  

Będziemy starali się uzupełniać to miejsce o nowe pozycje, szczególnie z zakresu idei wolnościowych.

Zapraszymy do przejrzenia naszych działów:

  • ⇒Książki / ⇒Pisma / ⇒Płyty CD,

poddziałów w Książkach:

  • ⇒Wolnościowo / ⇒Społeczeństwo / ⇒Historia


2. Pisma

„Społecznościowiec”, pismo sponarchistyczne, nr 1/2014

     „Społecznościowiec”, jak sama nazwa wskazuje – to wydawnictwo podejmujące problematykę społeczną, opisywaną z pozycji wolnościowych. To pełen zakres nigdzie dotąd nie publikowanych autorskich tekstów, jakie wyszły spod sponarchistycznego pióra.

Temat przewodni numeru brzmi „Idea i społeczeństwo”. Jak przystało na ideologicznie pionierskie wydanie, skupiamy się w nim na nakreśleniu kilku podstawowych fundamentalnych założeń myśli sponarchistycznej, wplatając wątki ideologiczne w opis obecnie zachodzących zjawisk społecznych.

W dziale tym poruszamy tematy związane z inicjatywą oddolną („Inicjatywa własna potrzebna od zaraz”), próbując określić szansę na jej rozwój w warunkach zdeterminowanych defetyzmem społeczeństwa. Nie uciekamy od tematów związanych z imigracją, odnosząc się do tego zagadnienia na przykładzie Wielkiej Brytanii („Porozmawiajmy o imigracji na przykładzie brytyjskim”). W jaki sposób chore ambicje rodziców, odzwierciedlające materialistyczne podejście do życia, oddziaływają destrukcyjnie na młode pokolenie – tym zajmujemy się w artykule pt. „Strasznie być dzisiaj dzieckiem, czyli o chorej ambicji rodziców”. Rodzicielstwo nie znika z naszego pola widzenia również w takich tekstach, jak „Matki Polki” czy „Kobieta – rzecz zbędna”, co jak dodatkowo widać po tytułach, nawiązuje do wątku kobiecości w ujęciu współczesnym. „Pomiędzy ideałem a taktyką” to kolejna porcja ideologicznych rozważań, z tym jednak zastrzeżeniem, że podpartych próbami nakreślenia taktyki postępowania, jaka uwzględniałaby możliwości funkcjonowania aktywisty społecznego w warunkach ucisku państwowego.

Dział „Felietony” to zestaw tekstów pisanych w formie trochę pamiętnikarskiej, a więc osobistej i luźnej, lecz mimo wszystko nadal odwołujących się w swym przekazie do ideologicznych zapatrywań autorów. Znajdziecie tu: „Świat pod kluczem”, „Pieniądze nie czynią lepszym”, „Życie według korpo”, „Buty nie idą w parze z alkoholem”, a także tekst pt. „Działajmy charytatywnie”, będący zachętą do działalności charytatywnej, autorstwa redaktora magazynu kibicowsko-narodowego „Patole”.

Miłośnicy historii znajdą coś pod rozwagę w dziale „Historia wiecznie żywa”, a uściślając w artykule „Republika Ostrowiecka – w imię rewolucji, wyzwolenia, narodu, wolności”. Poznacie ideologiczne nastroje i przebieg wydarzeń, jakie doprowadziły do proklamowania tzw. Republiki Ostrowieckiej w warunkach okupacji carskiej. Przykład ciekawy, gdyż niemal zupełnie zapomniany, odkrywający tło niepodległościowo-socjalnej rewolucji.   

Pismo zamyka dział „Warto (prze)czytać”, w którym pod lupę bierzemy interesujące nas wydawnictwa książkowe, często nie ograniczając się do zwykłej recenzji, a raczej podejmując polemikę z ich autorami.

Wszystko to na 74 stronach pisma formatu A4.

Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych