Księgarnia

Księgarnia to miejsce, gdzie znajdziesz przede wszystkim ciekawe książki. Chcemy, żeby była ona wirtualną placówką dydaktyczną o charakterze wolnościowym w ramach bookcrossingu (uwalniania książek), czyli darmowego przekazywania nowych lub już przeczytanych pozycji innym osobom. Oznacza to, że nie zamierzamy zarabiać na dostępnych tu pozycjach i nie prowadzimy ich sprzedaży. Będziemy starali się uzupełniać to miejsce o nowe pozycje, szczególnie z zakresu idei wolnościowych. 

Zapraszymy do przejrzenia naszych działów:

  • ⇒Książki / ⇒Pisma / ⇒Płyty CD,

poddziałów w Książkach:

  • ⇒Wolnościowo / ⇒Społeczeństwo / ⇒Historia


1. Książki

Wolnościowo

Piotr A. Kropotkin „Wolne porozumienie” (broszura)


Pierre Joseph Proudhon  „Istota i przeznaczenie rządu” (broszura)


„Postanarchizm” (broszura)


Społeczeństwo

Stanisław Michalkiewicz „Walka o fabrykę gwoździ”

Autor książki, którą tutaj prezentujemy, posiada wyraziste poglądy, których nie boi się wyrażać. Nie można we wszystkim się z nim zgodzić, ale przez to warto polemizować, co pobudza do myślenia. Czy właśnie nie taki powinien być cel każdej książki?

Stanisława Michalkiewicza można cenić za krytykę państwa i wyszukiwanie paradoksów związanych z jego funkcjonowaniem. Felietony w tej książce są łatwe w przyswojeniu. Pisane prostym i zrozumiałym językiem, jak przystało na Michalkiewicza – podsyconym ironią, nie tracą na aktualności i w przystępny sposób tłumaczą rzeczywistość gospodarczą. Sporo przy tej okazji analizy ludzkiej natury, zachowań, które tworzą warunki ekonomiczne, w jakich żyjemy.

Wadą tekstów Michalkiewicza w tej formie, tej felietonowej prostoty w tłumaczeniu faktów, są czasami zbyt oględne wyjaśnienia. Ale to już chyba wada felietonów w ogóle, tekstów z natury krótkich. Wiele rzeczy można wyjaśnić w sposób szybki i przystępny, jednak czasami wypadałoby coś dopowiedzieć, rozwinąć. Rodzi to niekiedy trudności w interpretacji tekstu autora. Jak w przypadku, gdy Michalkiewicz tłumaczy obłudę państwa na gruncie dbania o prawa człowieka, gdy jednocześnie ogranicza ono imigrantom prawo osiedlania się na podległym mu terytorium. W tym samym felietonie dodając na końcu, że nie powinniśmy akceptować prawa człowieka do obywatelstwa, czyli praw politycznych, obowiązujących w danym kraju. Wychodzi więc chyba na to, że według Michalkiewicza można pozwolić państwu na dyrygowanie, kto i gdzie powinien mieszkać, jeśli dokonuje się to w jakimś słusznym celu, tutaj chyba dla zachowania „tożsamości” autochtonicznych mieszkańców danego państwa.

Cała recenzja książki


Lech Mergler, Maciej Wudarski, Kacper Pobłocki Anty-bezradnik przestrzenny – prawo do miasta w działaniu

(...) Niniejsza publikacja jest efektem pracy Stowarzyszenia My-Poznaniacy, za którym stoją ludzie wprawieni w bojach o uwzględnianie społecznego punktu widzenia w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Dostajemy więc do rąk praktyczny poradnik działania, którego atutem jest, poza zamieszczeniem w nim opisów konkretnych batalii o przestrzeń miejską, ujęcie zagadnienia z perspektywy społecznej, osób doświadczonych w opisywanej problematyce.

Przy czym „Anty-bezradnik” wykracza poza obręb tak bliskiego nam aktywizmu ulicznego, zresztą w kilku miejscach doceniając jego wartość na gruncie wywierania presji społecznej, i przenosi walkę na poziom, po którym porusza się władza oraz patrzący tylko na swój zysk, tzw. biznesmeni. Mowa oczywiście o poradach, które mogą pomóc, które mogą okazać się przydatne w konfrontacjach urzędowo-prawnych, aczkolwiek zgodnie z intencją autorów – pisanych w taki sposób, żeby zaznajomić z problematyką walki o przestrzeń przede wszystkim osoby, jakie nie dysponują większą orientacją w temacie. (...)
 

Historia

Antoni Ferdynand Ossendowski „Lenin”

Światowy bestseller lat trzydziestych XX wieku, książka demaskatorska, zdzierająca maskę rewolucji październikowej i odsłaniająca prawdziwe oblicza jej przywódców oraz mechanizmy ich postępowania, a jednocześnie dogłębna analiza i surowa ocena systemu komunistycznego. Uznano ją za antyradziecki paszkwil.

Obraz rewolucji „od kuchni” zapada w pamięć tym bardziej, że jest to zapis wnikliwych obserwacji naocznego świadka wydarzeń.

Niniejszy tom jest nowym wydaniem tego skutecznego remedium na nieznajomość kulis narodzin sowieckiej państwowości.

Wydanie wzbogacone o przedruk ilustracji z wydania z 1930 r.


Maj 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych