Księgarnia

Księgarnia to miejsce, gdzie znajdziesz przede wszystkim ciekawe książki. Chcemy za jej pośrednictwem polecać ciekawe prace publicystyczne lub popularnonaukowe.

Chcemy też, żeby pełniła ona funkcję placówki dydaktycznej o charakterze wolnościowym w ramach bookcrossingu (uwalniania książek), czyli darmowego przekazywania – za naszym pośrednictwem – nowych lub już przeczytanych pozycji innym osobom – z rąk do rąk.

Preferujemy koleżeńską wymianę książek twarzą w twarz, a tym samym koleżeńską wymianę myśli i idei.  

Oznacza to, że nie przyjmujemy żadnych zamówień, nie zamierzamy zarabiać na dostępnych tu pozycjach, nie prowadzimy ich sprzedaży wysyłkowej, a tym samym nie gromadzimy danych osobowych ani ich nie przetwarzamy.

Jeśli dana treść lub książka chce być odnaleziona, na pewno znajdzie drogę do czytelnika.  

Będziemy starali się uzupełniać to miejsce o nowe pozycje, szczególnie z zakresu idei wolnościowych.

Zapraszymy do przejrzenia naszych działów:

  • ⇒Książki / ⇒Pisma / ⇒Płyty CD,

poddziałów w Książkach:

  • ⇒Wolnościowo / ⇒Społeczeństwo / ⇒Historia


1. Książki

Uwaga, która powinna być oczywista: Pojawienie się poniższych publikacji na naszej stronie nie oznacza automatycznie, że zgadzamy się ze wszystkim, co zostało w nich zawarte.


Wolnościowo

Piotr A. Kropotkin „Wolne porozumienie” (broszura)


Pierre Joseph Proudhon  „Istota i przeznaczenie rządu” (broszura)


„Postanarchizm” (broszura)


Społeczeństwo

Alvaro Vargas Llosa Mit Che a przyszłość wolności

Na tle przykładu z życia postaci Che Guevary autor próbuje zaprezentować nam sytuację społeczną i gospodarczą Ameryki Południowej. O samej postaci może nie ma wiele, ale za to poznajemy poglądy autora na to, jak obecnie żyją ludzie na tym kontynencie.

Książka wolna od statystyk. Dominują w niej raczej subiektywne uwagi i opis rzeczywistości zwykłych ludzi. Nie brakuje też rozmyślań, w jakim kierunku powinien rozwijać się ten region i co może blokować jego rozwój, w domyśle: dobrobyt.

Mit Che jest poddany analizie z punktu widzenia obecnej sytuacji społeczno-ekonomicznej mieszkańców Ameryki Południowej. To tam przecież się rozwinął i został wyeksportowany na świat. Co z sobą niesie?


Maciej Dobrowolski, Łukasz Kowalski, „#Uwolnić Maćka”

Książkę „#Uwolnić Maćka. Opowieść o 40 miesiącach życia, które ukradł mi system” można by odbierać jako ciekawą powieść z gatunku political fiction, tudzież wciągającą opowieść chłopaka z ulicy. Można, ale tylko w trybie przypuszczającym. Okazuje się bowiem, że nie obcujemy z fikcją literacką, ale niestety prawdziwą historią człowieka, który bez wyroku oglądał życie po drugiej stronie muru.

Książka Macieja Dobrowolskiego, tytułowego Maćka, i Łukasza Kowalskiego stanowi obowiązkową pozycję nie tylko dla świata kibicowskiego, ale dla każdego mieszkańca „naszego” państwa. Może szczególnie dla tych ostatnich, bo ci pierwsi mają jeszcze względne pojęcie, gdzie żyją, a ci drudzy mogliby w końcu pogrzebać te idealistyczne i naiwne wyobrażenia o praworządnej rzeczywistości.

Cała recenzja książki


Stanisław Michalkiewicz „Walka o fabrykę gwoździ”

Autor książki, którą tutaj prezentujemy, posiada wyraziste poglądy, których nie boi się wyrażać. Nie można we wszystkim się z nim zgodzić, ale przez to warto polemizować, co pobudza do myślenia. Czy właśnie nie taki powinien być cel każdej książki?

Stanisława Michalkiewicza można cenić za krytykę państwa i wyszukiwanie paradoksów związanych z jego funkcjonowaniem. Felietony w tej książce są łatwe w przyswojeniu. Pisane prostym i zrozumiałym językiem, jak przystało na Michalkiewicza – podsyconym ironią, nie tracą na aktualności i w przystępny sposób tłumaczą rzeczywistość gospodarczą. Sporo przy tej okazji analizy ludzkiej natury, zachowań, które tworzą warunki ekonomiczne, w jakich żyjemy.

Wadą tekstów Michalkiewicza w tej formie, tej felietonowej prostoty w tłumaczeniu faktów, są czasami zbyt oględne wyjaśnienia. Ale to już chyba wada felietonów w ogóle, tekstów z natury krótkich. Wiele rzeczy można wyjaśnić w sposób szybki i przystępny, jednak czasami wypadałoby coś dopowiedzieć, rozwinąć. Rodzi to niekiedy trudności w interpretacji tekstu autora. Jak w przypadku, gdy Michalkiewicz tłumaczy obłudę państwa na gruncie dbania o prawa człowieka, gdy jednocześnie ogranicza ono imigrantom prawo osiedlania się na podległym mu terytorium. W tym samym felietonie dodając na końcu, że nie powinniśmy akceptować prawa człowieka do obywatelstwa, czyli praw politycznych, obowiązujących w danym kraju. Wychodzi więc chyba na to, że według Michalkiewicza można pozwolić państwu na dyrygowanie, kto i gdzie powinien mieszkać, jeśli dokonuje się to w jakimś słusznym celu, tutaj chyba dla zachowania „tożsamości” autochtonicznych mieszkańców danego państwa.

Cała recenzja książki


Lech Mergler, Maciej Wudarski, Kacper Pobłocki Anty-bezradnik przestrzenny – prawo do miasta w działaniu

(...) Niniejsza publikacja jest efektem pracy Stowarzyszenia My-Poznaniacy, za którym stoją ludzie wprawieni w bojach o uwzględnianie społecznego punktu widzenia w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Dostajemy więc do rąk praktyczny poradnik działania, którego atutem jest, poza zamieszczeniem w nim opisów konkretnych batalii o przestrzeń miejską, ujęcie zagadnienia z perspektywy społecznej, osób doświadczonych w opisywanej problematyce.

Przy czym „Anty-bezradnik” wykracza poza obręb tak bliskiego nam aktywizmu ulicznego, zresztą w kilku miejscach doceniając jego wartość na gruncie wywierania presji społecznej, i przenosi walkę na poziom, po którym porusza się władza oraz patrzący tylko na swój zysk, tzw. biznesmeni. Mowa oczywiście o poradach, które mogą pomóc, które mogą okazać się przydatne w konfrontacjach urzędowo-prawnych, aczkolwiek zgodnie z intencją autorów – pisanych w taki sposób, żeby zaznajomić z problematyką walki o przestrzeń przede wszystkim osoby, jakie nie dysponują większą orientacją w temacie. (...)
 

Historia

Brak pozycji.


Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych